zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Klub Ekoludków - rok szkolny 2011/2012

WYCIECZKA DO LASU I PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ KLUBOWICZÓW

18 czerwca mali ekolodzy wybrali się na wycieczkę do lasu w okolicach jeziora Białego. Na miejscu podczas wspólnego spaceru dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta żyjące w lesie, pobliskie jezioro i smakowały jagody. W czasie wolnym przedszkolaki bawiły się zabawkami przywiezionymi ze sobą /piłki, skawkanki, hula-hop/, a także wykorzystywały materiał przyrodniczy znaleziony w lesie /szyszki, kora, patyki, mech/. Z niego też ułożyły piekny obrazek przedstawiający dom i drzewo. Pogoda tego dnia dopisała i wszyscy wrócili do przedszkola zadowoleni i pełni wrażeń.

Podczas spotkania wszystkich ekoludków odbyło się tegoroczne podsumowanie działań klubowiczów. Dzieci przypomniały zadania ekologiczne, jakie wykonały w roku szkolnym 2011/2012. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę ,,Ziemia wyspa zielona" i złożyły uroczystą przysięgę. Każdy przedszkolak otrzymał Kubusiową książeczkę w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury oraz słodką niespodziankę.

Przed nami wakacje, ale już teraz myślimy o kolejnych naszych działaniach w nowym roku szkolnym.


DZIEŃ KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY

Dnia 25 kwietnia odbył się Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Dzieci wraz z paniami przygotowały przedstawienie dotyczące ochrony środowiska „Sowie opowieści” w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
W pięknej scenerii lasu zaprezentowały rodzicom swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Przedszkolaki razem zadeklarowały, iż będą dbać o przyrodę. Pierwsze przedstawienie w wykonaniu małych artystów nagrodzone było gromkimi brawami.
Następnie rodzice zostali zaproszeni na Turniej „Natura to mój dom”. Wszyscy zostali podzieleni na dwa zespoły rywalizujące między sobą (tak na niby).
Rodzice i dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania: wyścig w workach, rzucanie kulką do celu, układanie, zbieranie i segregacja śmieci. W konkurencji „Prawda i fałsz”, wszyscy mogli wykazać się wiedzą na temat ochrony przyrody. Ale najwięcej emocji dostarczyło ostatnie zadanie - wykonanie dla swojego dziecka stroju z makulatury (gazet, papieru toaletowego i papieru szarego). Zadanie to zostało wykonane na medal.
Za każdą konkurencję zespół otrzymywał punkt (obrazki), czyli żółty lub niebieski pojemnik na śmieci. W turnieju chodziło nie o wyłonienie zwycięzców, ale przede wszystkim o dobrą zabawę. Po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że jest remis.
Za udział w turnieju wszyscy otrzymali medale „Kubusiowi Przyjaciele Natury” oraz do picia sok .
                                          Dziękujemy rodzicom za wspaniałą zabawę ze swoim dzieckiem.


DZIEŃ ZIEMI

Przygotowania do obchodów tegorocznego Dnia Ziemi rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Każda z grup wykonała prace plastyczne pod hasłem ,,DBAMY O ZIEMIĘ”, które pokazywały jak dbamy o przyszłość Ziemi: segregujemy śmieci, sadzimy drzewa i krzewy, oszczędzamy energię i wodę. W czasie zabaw i zajęć ekoludki uczyły się do jakich pojemników należy wrzucać zużyte baterie, plastik, szkło, papier i metal.
Poniedziałek 23.04.2012 r. był dniem, podczas którego dzieci z Klubu Ekoludków obchodziły DZIEŃ ZIEMI. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie ekologiczne zaprezentowane przez aktorów z Krakowa pt. ,,Wiwat zielony las”.

Następnie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci wyruszyły sprzątać teren wokół przedszkola. Z wykonaniem tego zadania poradziły sobie bardzo sprawnie. Do worków trafiły przeróżne śmieci: papierki, butelki, ogryzki, puszki. Dzieci z satysfakcją stwierdziły, iż wolą bawić się kiedy wokoło jest czysto.
Ale na tym nie koniec działań małych ekologów. W zrozumieniu znaczenia dbania i ochrony przyrody pomogła także mama Igora-pani Kasia, która przeprowadziła zajęcia pt. ,,Dbajmy o naszą planetę”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się w jaki sposób zanieczyszczana jest Ziemia. Mogły także zabawić się w zbieranie rozsypanych śmieci. Z łatwością wskazywały kolorowe pojemniki, do których trafiały: papierki do niebieskiego, plastik i puszki do żółtego, szkło kolorowe do zielonego, a szkło bezbarwne do białego pojemnika.


Przeprowadzone działania wpłynęły na postawę ekologiczną przedszkolaków, którzy wiedzą, że o Ziemię trzeba dbać każdego dnia.


ZIELONY  OGRÓDEK

Jak co roku w miesiącu marcu w naszych salach powstają zielone kąciki przyrody. I tak też stało się i w tym roku. Dzieci wspólnie z paniami przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia takiego kącika: ziemię, watę, nasiona, wodę, słoiki itp. Potem porównywały kształt, wielkość, barwę nasion i warzyw przygotowanych do sadzenia w ziemi lub na innym podłożu. Wysiewały nasiona rzeżuchy, zbóż, grochu, fasolę, kukurydzy. Sadziły warzywa – pietruszkę i cebulę na szczypior. Na podstawie codziennych obserwacji założonych hodowli, określały warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Przedszkolaki codziennie opiekują się założoną hodowlą, podlewają roślinki i bacznie je obserwują, ciesząc się z ich wzrostu. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Wyhodowane nowalijki (rzeżucha, szczypior) wykorzystują do zrobienia wiosennych kanapek, które są bogatym źródłem witamin.


DZIEŃ MARCHEWKI

DZIEŃ MARCHEWKI obchodzony był 29.02.2012 r. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo i przyniosły ze sobą marchewki. Podczas zajęć dowiedziały się jak ważna jest marchewka dla naszego zdrowia oraz że marchewka prawdopodobnie pochodzi z Chin. Wypowiadały sie na temat ,,W jakich daniach i przetworach spożywczych można spotkać marchewkę?", szukały ukrytych marchewek w sali i bawiły się przy piosence ,,Urodziny marchewki". Starsze ekoludki pomogły młodszym koleżankom i kolegom zrobić dla siebie marchewkowe opaski. Przedszkolaki smakowały marchewkę pod różną postacią: surową , gotowaną, w cieście marchewkowym oraz piły naturalny sok marchewkowy. Na zakończenie wykonały duże portrety marchewki na szarym papierze, które mogli zobaczyć rodzice w holu przedszkola. Podczas Dnia Marchewki wszyscy bawili się znakomicie, humory dopisywały, a nawet powstały ciekawe propozycje innych dni: Dzień Maliny, Dzień Pomidora, Dzień Ogórka.

Dzień Marchewki został przeprowadzony w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.


W KRAINIE KUBUSIA

Przedszkolaki z Klubu Ekoludków wykonały grupowe plakaty na temat ,,W krainie Kubusia". Każda praca jest inna, pomysłowa, kolorowa i przedstawia postać Kubusia w wymyślonej przez dzieci krainie. Plakaty zostały wykonane w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury ogłoszonego przez firmę Tymbark, a realizowanego w naszej placówce.


EKOLUDKI PAMIĘTAJĄ O PTAKACH

Ciekawe zajęcie dla Ekoludków na temat ptaków przeprowadziła mama Igora - pani Kasia. Wykorzystując model ptaka zapoznała dzieci z jego  wyglądem i budową. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną ukazującą m.in. wróble, gile, sikorki, a także wysłuchały ich głosów. Dowiedziały sie też, czym się odżywiają. Ponadto poznały sposoby opieki nad ptakami zimą - budowanie karmników i zakładanie karmideł. Podsumowaniem zajęć było wspólne wykonanie pracy plastycznej pt. ,,Ptaki w karmniku".

Jednak to nie koniec działań przedszkolaków. Jeszcze tego samego dnia mali ekolodzy wyłożyli nasiona i karmidełka dla ptaków w przedszkolnych karmnikach. Teraz codziennie dzieci prowadzą obserwację ptaków przylatujących do karmnika oraz systematycznie uzupełniają pokarm, aby pomóc im przetrwać mroźną zimę.


KONKURS ,,ŚWIĘTO DRZEWA"

Dzieci z Klubu Ekoludków – Króliczki i Myszki-Ciszki wspólnie z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej brały udział w konkursie „Święto Drzewa” realizowanym w ramach projektu „Drzewa ochraniamy - Ziemi pomagamy”. Celem konkursu było utrwalenie wiadomości dotyczących drzew, zwrócenie uwagi na szanowanie i ochronę drzew.
Dzieci podzielono na pięć zespołów, które zrealizowały szereg zadań zbierając punkty /orzechy/ za ich wykonanie. Wykazały się ogromną wiedzą wykonując zadania np. zgaduj – zgadula, zagadki o znajomości gatunków drzew. Przedszkolakom nie sprawiła trudność ułożenia etapów wzrostu drzew, zaś dzieci z klasy III poradziły sobie z rosypanką wyrazową do zdania: „Jak postępuje przyjaciel przyrody”.
Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć pracy plastycznej: „Drzewa w czterech porach roku” oraz „Drzewo fantazji”, gdzie dzieci mogły wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością. Na zakończenie otrzymały książkę o tematyce ekologicznej oraz podziękowanie za udział w konkursie.