zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

klub ekoludków rok szkolny 2012/2013

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ MAŁYCH KLUBOWICZÓW

Wycieczką do lasu /17.06.2013r./ zakończyły się tegoroczne działania małych ekoludków. Dzieci obserwowały las i jego mieszkańców, bawiły się przywiezionym sprzętem sportowym i znalezionym materiałem przyrodniczym /szyszki, patyki/. Po wspólnych zabawach przedszkolaki przypomniały wszystkie zadania, jakie wykonywały w tym roku szkolnym.

Na zakończenie dzieci otrzymały medale oraz pozowały do pamiątkowego zdjęcia.


„ Ziemia-planeta zielona” – udział Ekoludków
w przeglądzie teatrzyków dziecięcych.

Brawo! Brawo! Ekoludki z Przedszkola Nr1 w Sztumie zdobyły nagrodę główną - Grand Prix na Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Starym Polu. Przegląd pod hasłem „Ziemia - planeta zielona” odbył się 25.04.2013 r. a jego główne cele brzmiały:
-rozwijanie poczucia odpowiedzialności za czystość środowiska poprzez segregację śmieci i odpadów
-wprowadzenie przedszkolaków w świat teatru
- stworzenie możliwości rozwoju talentów
- integracja społeczności przedszkolnych.
W konkursie wzięły udział przedszkola z Elbląga, Nowego Stawu, Dzierzgonia, Mikołajek Pomorskich, ze Starego Miasta, Sztumu i Starego Pola. Konkurencja była duża.
Dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały przedstawienie pt. „Chrońmy przyrodę”, wzbogacone muzyką, tańcem i piosenkami. Ekoludki bardzo dobrze poradziły sobie w roli aktorów - głośno i odważnie recytowały i pięknie wyśpiewały piosenki, porywając nimi całą publiczność i jury. Należy podkreślić, że stroje dla naszych małych artystów przygotowali rodzice. Były one bardzo pomysłowe i dopracowane.
Nasi mali aktorzy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z występu. Obok nagród indywidualnych przywieźli również nagrodę dla przedszkola.


MARCHEWKOWY DZIEŃ

W piątek tj. 5 kwietnia pomarańczowo zrobiło się w naszych salach, bowiem tego dnia w ramach ogólnopolskiego programu Kubusiowi Przyjaciele Natury obchodziliśmy DZIEŃ MARCHEWKI. Jak na prawdziwą bohaterkę przystało, marchewka królowała we wszystkich działaniach. Dzieci malowały papierowe marchewki, bawiły się z marchewką, słuchały ciekawostek o marchewce, uczyły się piosenki ,,Dbaj o naturę". Za każde dobrze wykonane zadanie przedszkolaki zdobywały marchewkowe odznaki. Po ich zdobyciu na wszystkie dzieci czekała niespodzianka - degustacja marchewek pod różną postacią - soków, surówki i in. Podczas Dnia Marchewki wszyscy przekonali się jak ważna jest marchewka w życiu człowieka, a niezdecydowani pokonali i przezwyciężyli niechęć do niej.


DZIEŃ WODY

22 marca mali ekolodzy obchodzili Dzień Wody. Podczas zajęcia dzieci poznały kraj Ghanę i rozmawiały o problemie dostępu do wody pitnej na świecie oraz o sposobach oszczędzania wody. W holu przedszkola wyłożone zostały ulotki dla rodziców, zawierające ciekawostki dotyczące wody - występowanie, znaczenie i sposoby jej oszczędzania.


WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY

Nasze przedszkolne ekoludki nie mogą doczekać się wiosny. Postanowiły więc ją przyspieszyć zakładając zielony miniogródek w kąciku przyrody. Panie przygotowały doniczki, pojemniki na ziemię, a dzieci przyniosły z domu nasiona. Na zajęciu przedszkolaki poznały kształt, wielkość, barwę różnego rodzaju nasion. Następnie dzieci przystąpiły do napełniania doniczek ziemią, siania oraz sadzenia cebulek pod okiem nauczycieli. Na koniec podlały swoje nasionka i sadzonki. Jak w każdym prawdziwym ogródku, nie mogło zabraknąć kwiatów. Tak też dzieci ,wysiały również nasionka przeróżnych kwiatków. Przedszkolaki doskonale wiedzą, czego potrzeba roślinom do prawidłowego wzrostu i jak należy o nie dbać. Będą je codziennie doglądać i pielęgnować, by już niebawem móc cieszyć się efektami własnej pracy.


,,ZACZAROWANA JABŁOŃ"

- DZIEŃ WARZYW, OWOCÓW I SOKÓW

Za nami kolejne zadanie zrealizowane w ramach programu Kubusiowi Przyjacile Natury pt. ,,Zaczarowana Jabłoń - Dzień warzyw, owoców i soków". Podczas zajęcia odczytany został list skierowany do dzieci od Kubusia, który prosił ich o pomoc Jabłonce. Przedszkolaki z ochotą i zapałem przystąpiły do wykonywania przygotowanych zadań - słuchały piosenki ,,Witaminki, witaminki" i rozmowiały o znaczeniu witamin, segregowały osobno warzywa i owoce, a także kolorowały warzywa, owoce i sok.  Za każde wykonane zadanie pojawiały się jabłka na Kubusiowej jabłonce, które na zakończenie zostały skrupulatnie policzone. Podsumowaniem zajęć była degustacja owoców, warzyw i soków.


WYSTAWA PLASTYCZNA ,,W KRAINIE KUBUSIA"

W holu naszego przedszkola powstała wystawa prac plastycznych pt. ,,W krainie Kubusia", których autorami są dzieci biorące udział w programie Kubusiowi Przyjaciele Natury. Kolorowe prace wykonane indywidualnie, jak i zespołowo, powstały podczas zajęć plastycznych do których przedszkolaki przygotowywały się dużo wczaśniej, słuchając bajek o przygodach Kubusia i jego przyjaciół.

Zajęcia plastyczne ,,W krainie Kubusia" to kolejne działanie zrealizowane w ramach ogólnopolskiego programu KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY.


NIE ZAŚMIECAJMY NASZEJ PLANETY - DZIEŃ KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY

Dnia 13.02.2013r. w grupach Ekoludków odbyły się zajęcia nt. „Nie zaśmiecajmy naszej Planety – Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
Dzieci poznały najpiękniejsze zakątki Polski, słowa i melodię piosenki „Dzieci i śmieci”, odkryły świat zwierząt chronionych i jego znaczenie dla naszej planety. Również na podstawie ilustracji dowiedziały się, a niektóre przypomniały sobie, jaki kolor pojemnika służy do segregowania: szkła białego i kolorowego, papieru, plastiku i metalu. Następnie samodzielnie dokonały segregacji śmieci do odpowiednich pojemników. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
Dowiedziały się również „dlaczego należy oszczędzać wodę”. Na zakończenie zajęć wykonały znaczek, przypominający o oszczędzaniu wody, który wzięły do domu, aby powiesić go w swojej łazience.


ZABAWY Z MIKROSKOPEM

30.01.1013r już po raz kolejny mali ekolodzy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dodatkowych pt. „Zabawy z mikroskopem” prowadzonych przez mamę Kasię. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z budową pióra, a także miały okazję porównać wygląd dwóch różnych piór.
Największą atrakcją okazały się zabawy z mikroskopem podczas, których przedszkolaki obserwowały wygląd cebulki włosa, skóry człowieka, a także krew żaby. Kolejnym zadaniem w trakcie zajęć było wykonanie preparatu z cebuli oraz z pióra ptaka. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do tego zadania, aby później móc obejrzeć swoje dzieła przez mikroskop.


PTASIA STOŁÓWKA JUŻ ZAŁOŻONA

Także i w tym roku ekoludki nie zapomniały o ptakach. W ogrodzie przedszkolnym została założona ptasia stołówka. Piękny i duży karmnik podarował przedszkolakom tata Kacpra - pan Marek, który samodzielnie aczkolwiek z pomocą syna zrobił go dla dzieci.

Teraz codziennie mali ekolodzy prowadzą obserwacje ptaków przylatujących do karmnika. Systematycznie też uzupełniają ptasią stołówkę o przysmaki, które przyniosły do przedszkola.


POZNAJEMY ZIMĘ

Zima to kolejna pora roku, której tajniki zgłębiały małe ekoludki. Podczas zajęcia przeprowadzonego przez mamę Igora - panią Kasię, dzieci obejrzały prezentację multimedialną ukazującą zimę - jej srogość, a zarazem i piękno. Dowiedziały się, że nie ma jednakowych płatków śniegu, każdy jest inny. Rozpoznawały i nazywały ptaki i zwierzęta zimujące w naszym kraju. Zwróciły także uwagę na potrzebę dokarmiania ich w tym trudnym dla nich okresie. Przedszkolaki obserwowały śnieg pod lupą i badały, jaki jest i co sie z nim dzieje pod wpływem ciepła. Pani Kasia pokazała też, jakie mogą być zabawy na śniegu oraz zwróciła uwagę na zasady bezpiecznych zabaw na śniegu. Dzieci naśladowały zimowe zabawy - jazdę na nartach, rzucanie śnieżkami, czy lepienie bałwana. Zajęcie było bardzo ciekawe, zachęcało do twórczego myślenia oraz podejmowania własnych aktywności.


EKOLUDKI ROBIĄ EKO-ZABAWKĘ


Ciekawe warsztaty praktycznej ekologii przeprowadziła pani edukator ze Stowarzyszenia Eko –Inicjatywa z Kwidzyna, której towarzyszyła wolontariuszka Carmen z Hiszpanii. Wprowadziła ona małych ekoludków w kolorowy świat Eko-zabawek. Eko-zabawka to zabawka do produkcji, której używamy odpadów z naszych gospodarstw domowych. Zabawki wykonuje się z różnego rodzaju opakowań plastikowych, papierowych czy też szklanych, które mamy w naszych domach.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną ,,Eko-zabawki, czyli zabawki z recyklingu…”. Przedstawiała ona zasady segregacji śmieci oraz zdjęcia zabawek wykonanych z odpadów m.in. ptaszka z papieru czerpanego, samochód z kartonu, pieska z aluminiowych puszek, szmacianego kotka. Punktem kulminacyjnym zajęć było wykonanie własnych zabawek. Przedszkolaki z ochotą i zapałem przystąpiły do działań. Wykorzystując papier i rolkę po papierze zrobiły sowę, a z butelki plastikowej, korka i sznurka ,,łapacza”. Same też wypróbowywały, jak działają zabawki. Trzeba było wykazać się dużą zręcznością, aby trafić korkiem do środka ,,łapacza”.
Warsztaty te ukazały dzieciom, że do zabawy nie musi być potrzebna zabawka kupiona w sklepie, często bardzo droga. Przedszkolaki nauczyły się, że w prosty sposób można stworzyć własną i niepowtarzalną zabawkę, wykorzystując swoją kreatywność i twórcze myślenie.


Zajęcia w całości zostały sfinansowane przez UMiG Sztum za co serdecznie dziękujemy!


Jak co roku, także i w tym nasi mali ekolodzy przyłączyli sie do akcji ,,Sprzątanie Świata" 2012. Dzieci zaopatrzone w odpowiednie materiały: worki na śmieci i rękawiczki wspólnie posprzątały przedszkolny plac.

Było to pierwsze działanie klubowiczów. Już teraz przygotowują się oni do nowych zadań o których poinformujemy wkrótce.