zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Nasze przedsięwzięcia

WESOŁE MUZYKOWANIE

W czerwcu członkowie Stowarzyszenia zakończyli realizację małego projektu muzycznego pod hasłem „Wesołe muzykowanie”. Dodatkowe zajęcia i zabawy muzyczne zostały wprowadzone pilotażowo w grupie dzieci 3-4 letnich „Biedronki” i realizowane od lutego 2013r. Celem projektu było przede wszystkim uwrażliwianie dzieci na otaczającą nas muzykę wydobywającą się z różnych znanych dzieciom przedmiotów (klocki, gazeta, folia itp.), ale też gra na prostych instrumentach muzycznych, m.in. na ”bum bum rurkach”, które po uderzeniu o siebie lub o inną rzecz (np. podłogę) wydają różne dźwięki. Te kolorowe tuby – muzyczne zabawki edukacyjne za sprawą swej prostoty już od pierwszych zajęć przypadły dzieciom do gustu i zachęciły je do eksperymentowania z dźwiękami. Na rurkach można grać solo lub w zespole, co w efekcie daje wspaniałą kreatywną zabawę integrującą grupę już najmłodszych przedszkolaków.

W nowym roku szkolnym zamierzamy kontynuować muzykowanie i prowadzić zabawy kolorowymi rurkami także w innych grupach przedszkolnych.


DRZEWA W OBIEKTYWIE

Wychowankowie Przedszkola Nr 1 w Sztumie mogli wspólnie ze swoimi rodzicami wziąć udział w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Dzieci” pod hasłem „Drzewa w obiektywie”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęć drzewom z terenu miasta i gminy Sztum. Członkowie stowarzyszenia pragnęli w ten sposób rozbudzić radość i zadowolenie ze wspólnego działania rodzica i dziecka a dodatkowo uświadomić rodzinom piękno i bogactwo drzew rosnących na naszym terenie. Do organizatorów wpłynęło 41 zdjęć, z których powstała przepiękna wystawa. Oglądający ją rodzice, dziadkowie i przedszkolaki z zachwytem podziwiali piękno natury. Jury miało ogromny problem wybrać najpiękniejsze i najciekawsze prace, dlatego też komisja przyznała trzy równorzędne I miejsca i trzy wyróżnienia. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom i nagrodę – niespodziankę.

Wszystkim rodzinom dziękujemy za udział w konkursie!

A oto niektóre z konkursowych zdjęć:


ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „ZAMKOWE ODKRYCIA”

Po raz ostatni dzieci z grup „Kłapouszki i Krasnale” oraz „Tygryski’ pojechały do zamku w Malborku, by uczestniczyć w zajęciu dydaktycznym przybliżającym życie w czasach średniowiecza. Tym razem czekał je nie lada wysiłek, bowiem musiały wykazać się siłą, wytrzymałością i sprytem. Panie prowadzące zajęcia zorganizowały turniej rycerski, podczas którego przedszkolaki rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych. Było mnóstwo śmiechu, głośny doping i prawdziwa radość z każdej wygranej. Sześciolatki przekonały się, że nie tak łatwo było zostać rycerzem – trzeba było przedtem przejść szereg ćwiczeń i wyczerpujących treningów.


Za całoroczne wprowadzanie dzieci w świat rycerstwa panie prowadzące otrzymały pamiątkowe dyplomy, a potem obejrzały taniec dworski w wykonaniu przedszkolaków.
A zwieńczeniem całego projektu było przygotowanie przez grupę „Kłapouszki i Krasnale” przedstawienia pt: „Dawno, dawno temu”, które zostało pokazane kolegom z innych grup oraz rodzicom. Sześciolatki wcieliły się tu w role rycerzy polskich i krzyżaków oraz w damy dworu i parę królewską. Odtwarzały życie na zamku, pokazały walkę na miecze, a także tańce przy muzyce dawnej.


PRZYGODA Z KROPLĄ WODY


W przedszkolu Kubusia Puchatka już od kilku lat działa Klub Ekoludków, który propaguje edukację ekologiczną wśród dzieci. Co roku planowane są i realizowane działania mające na celu przybliżenie dzieciom zagadnień z dziedziny ochrony przyrody.
W tym roku szkolnym od października 2012r. Ekoludki realizują projekt „Przygoda z kroplą wody” współfinansowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Dzieci”. Jego celem jest uświadomienie dzieciom znaczenia wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin, jej zastosowania w życiu codziennym, a także zapoznanie najmłodszych z różnorodnymi środowiskami wodnymi.
W ramach przedsięwzięcia przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną „Woda”, brały udział w zabawach badawczych i eksperymentach z wodą. Działania te sprawiły dzieciom wiele radości i satysfakcji, mali badacze dobrze bawili się zdobywając przy tym w atrakcyjny sposób nową wiedzę i umiejętności.

Wśród zaplanowanych działań była również wycieczka do Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. Przedszkolaki oglądały tam wystawę, obejmującą interaktywne stanowiska z pięciu dziedzin nauki, przy których, poprzez zabawę, dzieci samodzielnie badały prawa przyrody. Na każdym stanowisku doświadczalnym dzieci miały możliwość aktywnie działać i sprawdzić swoją wiedzę. Ponadto pod okiem doświadczonych animatorów samodzielnie przeprowadzały doświadczenia, które służyły poznawaniu praw rządzących w przyrodzie. Uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o dobrej zabawie i udanej wycieczce.
Udział dzieci w realizowanym projekcie wzbogacił wiedzę przedszkolaków na temat roli i znaczenia wody, dostarczył im niesamowitych wrażeń i przeżyć, a co najważniejsze – rozbudził w nich ciekawość i pasję odkrywania oraz uzmysłowił dzieciom przyjemność, jaka płynie ze zdobywania wiedzy.


„FABRYKA RYTMÓW” W PRZEDSZKOLU

Tegoroczne ferie w przedszkolu rozpoczęły się warsztatami muzycznymi pt. „Fabryka rytmów”. Podczas warsztatów przedszkolaki poznawały nazwy, budowę i brzmienie instrumentów etnicznych. Słuchały muzyki etnicznej w wykonaniu prowadzącego, miały również możliwość zagrania na tych niecodziennych, jakże ciekawych instrumentach. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom granie na bębnach i dmuchanie w tuby.
Spotkanie z muzyką etniczną zapoczątkowało cykl działań pod hasłem „Radość tworzenia” zaplanowanych na pierwszy tydzień ferii.


POTYCZKI MATEMATYCZNE

Dnia 8.01.2013r. odbyły się w naszym przedszkolu potyczki matematyczne. W działaniu tym uczestniczyły dzieci z grupy „Pszczółki” wraz ze swoimi rodzicami. Spotkanie to było podsumowaniem projektu „Mały geniusz matematyczny”, który realizowany był w tej grupie przez trzy miesiące. Dzięki temu projektowi dzieci poszerzyły swoja wiedzę matematyczną, która będzie im potrzebna na dalszym etapie kształcenia - w szkole. Na dodatkowych zajęciach przedszkolaki poznały liczby, ćwiczyły umiejętność rozróżniania stosunków przestrzennych, dodawały i odejmowały. Dzięki Stowarzyszeniu ,,Przyjaciele Dzieci” udało się zakupić wiele pomocy dydaktycznych, które dzieci używały podczas zajęć matematycznych. Na potyczkach dzieci mogły zmierzyć się ze swoimi rodzicami. Przedszkolaki udowodniły jak szybko potrafią dodawać oraz rozpoznawać liczby. Każdy przedszkolak został małym geniuszem matematycznym.


JANUSZ KORCZAK PRZYJACIELEM DZIECI

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Korczaka – największego przyjaciela dzieci. Nasze Stowarzyszenie również postanowiło uczcić pamięć tej wielkiej i wspaniałej osobowości. W ramach obchodów korczakowskiego roku Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny nt „Janusz Korczak przyjacielem dzieci”.
W konkursie wzięły udział przedszkola z Gardei, Nowego Stawu i Sztumu. I choć temat nie należał do łatwych dla przedszkolaków, to prace ich były bardzo ciekawe, kolorowe i refleksyjne. Dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i nagrodę - niespodziankę.
Z nadesłanych prac została stworzona wystawa pokonkursowa (w holu przedszkola), przypominająca wszystkim o jakże istotnej rzeczy: „Nie ma dziecka – jest człowiek”.


ZAMKOWE ODKRYCIA

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia ,,Przyjaciele Dzieci” dwie grupy przedszkolne biorą udział w projekcie „Zamkowe odkrycia”, który będzie realizowany przez cały rok szkolny 2012/2013. Zajęcia odbywają się na terenie zamku w Malborku. Głównym celem projektu jest rozbudzanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy o życiu w średniowiecznym zamku i jego mieszkańcach. Dodatkowo dzieci mają okazję zapoznać się z budowlą jaką jest zamek rycerski – poznać jego cechy charakterystyczne, uświadomić sobie rolę rycerstwa w średniowiecznym świecie, zapoznać się z cechami, zadaniami, wyglądem i uzbrojeniem rycerza. Projekt zakończy się wspólnym spotkaniem przedszkolaków i ich rodziców na terenie Zamku Malborkiego.


MAŁY GENIUSZ MATEMATYCZNY

W okresie od września do listopada 2012r. realizowano w grupie 5-latków projekt „Mały geniusz matematyczny”, na realizację którego Stowarzyszenie pozyskało dotację z MiG Sztum /w kwocie 3000 zł/. W ramach projektu prowadzone były dwa razy w tygodniu dodatkowe zajęcia, podczas których dzieci poznały wiele pojęć matematycznych, uczyły się liczyć, dodawać, odejmować, a wszystko przebiegało w formie ciekawej zabawy. Atrkacyjności zajęć dodały zakupione z otrzymanej dotacji pomoce dydaktyczne, matematyczne gry i układanki oraz kolorowe liczmany, dzięki którym zajęcia były bardzo interesujące i zawsze wyczekiwane przez dzieci.