zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Klub Ekoludków - rok 2013/2014


PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ KLUBOWICZÓW

W poniedziałek 16.06.2014 odbyło się podsumowanie działań Klubu Ekoludków podjętych w roku szkolnym 2013/2014. Podczas spotkania mali klubowicze przypomnieli wszystkie zadania, jakie zostały wykonane w ciągu roku, a następnie wspólnie zaśpiewali piosenkę ,,Ziemia-wyspa zielona". Każdy też otrzymał odznakę ,,Kubusiowy Przyjaciel Natury" za działania w ramach progrmu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Spotkanie zakończyło się pozowaniem do wspólnego zdjęcia, które okazało się nie takie proste, ze względu na liczną grupę klubowiczów. Przed nami wakacje i odpoczynek, a od września czekają na nas nowe zadania.


EKOLUDKI NA WYCIECZKACH

Maj i czerwiec to miesiące najintensywniejszych działań małych klubowiczów. Dzieci wyruszyły na szereg wycieczek przyrodniczych. Pojechały do ZOO w Gdańsku Oliwie, gdzie poznawały i obserwowały zwierzęta egzotyczne. Wyruszyły też na piesze wycieczki do parku i na łąkę, a tam przy pomocy lup rozpoznawały rośliny łąkowe, obserwowały owady. Po powrotach z wycieczek, przedszkolaki w rozmowach i swoich rysunkach przedstawiały swoje obserwacje.

Wycieczki były doskonałym źródłem informacji oraz ich podsumowaniem. Nie ma nic lepszego, aby zdobyte wiadomości pozostały w pamięci, jak bezpośredni kontakt z przyrodą.


PRZYRODA BLIŻEJ NAS

W maju ekoludki uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Przyroda bliżej nas - w ujęciu fenologicznym" prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa z Kwidzyna. Odbyły się one w Zaułku Benowo. Warsztaty rozpoczęły się wyjściem do lasu, gdzie przy pomocy lup i lornetek, dzieci poznawały las i jego mieszkańców. Do swoich obserwacji ekoludki używały także swoich zmysłów-słuch, węch, wzrok, dotyk. Obserwowały rośliny i poznawały ich wygląd, wsłuchiwały się w dobiegające z różnych stron odgłosy, rozpoznawały zapachy i dotykały roślin, badając ich miekkość, temperaturę itp. Podsumowaniem spaceru do lasu było przedstawienie swoich obserwacji i doświadczeń w formie rysunku, do których to działań przedszkolaki przystąpiły z ochotą i zapałem. Na dużych arkuszach szarego papieru można było zobaczyć m.in.: pająki, drzewa, zwierzęta, mrówki, żuki, itd. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń oraz bogatsze o nowe doświadczenia.


PRZEDSZKOLAKI LISTY PISZĄ

23 kwietnia przedszkolaki z Klubu ekoludków przystąpiły do ogólnopolskiej akcji ,,Listy dla Ziemi”. Tegoroczne hasło to ,,Czyste powietrze – zdrowy człowiek”. Akcja ta polega na rysowaniu /w przedszkolu/ listów na specjalnym papierze makulaturowym, które później dzieci zabierają do swoich domów. Po wspólnym obejrzeniu listów rodzina może określić trzy działania ekologiczne, których podejmie się w najbliższym czasie. Na papierze listowym jest miejsce na zapisanie tych działań. Po ustaleniu działań rodzina wybiera Strażnika, który będzie pilnował, aby zapisane deklaracje zostały zrealizowane.

Przed przystąpieniem do rysowania listów, mali ekolodzy uczestniczyli w zajęciu, podczas którego obejrzeli prezentację ukazującą przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza. Uczyli się rozróżniania przedmiotów, które mogą być spalane w paleniskach domowych, a których nie wolno spalać. Na zakończenie przeprowadzonej pogadanki sami też wyciągnęli wniosek: ,,Że każdy człowiek nawet mały może zrobić coś, by ograniczyć niską emisję”. Dzieci rysowały swoje listy z wielkim zapałem i zaangażowaniem oraz mnóstwem ciekawych pomysłów. Powstały rysunki obrazujące sposoby ograniczania zanieczyszczania powietrza – rodzina na rowerach, segregowanie śmieci, sadzenie drzew, ograniczenie palenia papierosów ….

Lisy dla Ziemi dzieci zabrały ze sobą do swoich domów. W umówionym terminie przedszkolaki przyniosły listy z powrotem do przedszkola oraz udokumentowane działania w formie rysunków, zdjęci, wyklejanek, aby podzielić się swoimi działaniami z innymi dziećmi.
Pisanie Listów to doskonała okazja pokazania, jak można zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego.


MARCHEWKOWY DZIEŃ

Kolor pomarańczowy zagościł w salach ekoludków 4 kwietnia 2014r., bowiem tego dnia u przedszkolaków już kolejny rok królowała marchewka. Dzieci do Dnia Marchewki przygotowyawały się już kilka dni wcześniej, robiąc opaski na głowę i marchewkowe emblematy. Podczas zajęć ekoludki dowiedziały się, skąd pochodzi marchewka oraz jak ważne jest jedzenie marchewki i jaki wpływ ma na nasze zdrowie. Wysłuchały bajkę ,,Marchewkowy rycerz", robiły pyszną surówkę z marchewki, selera, jabłka i rodzynek, którą później smakowały i częstowały pracowników przedszkola. Piły marchewkowe i marchewkowo-owocowe soki. Oglądały nasiona marchewki, które później wysiały do doniczek. Podczas podsumowania Dnia Marchewki dzieci odpowiadały na pytania, z którymi poradziły sobie wyśmienicie. Teraz już każdy mały ekoludek wie, że marchewka to samo zdrowie.

Dzień Marchewki obchodzony był w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury, który realizujemy w naszej placówce.


DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU ,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"

W ramch realizowanego programu KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY w grupach ekoludków odbył się DZIEŃ 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU. Tego dnia przedszkolaki poznały odżywcze właściwości owoców i warzyw oraz dowiedziały się o potrzebie spożywania ich minimum 5 razy dziennie. Słuchały bajkę o Smutnych Krasnoludkach, tworzyły fantazyjne kompozycje z narysowanych przez siebie owoców i warzyw. Planowały jadłospis dla Kubusia na cały dzień, a także smakowały owoce oraz piły sok marchewkowo-owocowy.

Kolejnym działaniem w ramach programu było przeprowadzenie akcji pt. DZIEŃ DRUGIEGO ŚNIADANIA. Ekoludki dowiedziały się, jakie korzyści wynikają ze spożywania drugiego śniadania oraz jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji wazryw, owoców i soków. Dzieci słuchały bajki ,,Olbrzymie śniadanie", podawały przykłady rzeczy, które mozna zjeść na drugie śniadanie. Bawiły się w berka śniadaniowego i projektowały śniadanie na papierowych talerzykach. Na zakończenie same przygotowały sobie drugie śniadanie, robiąc kolorowe, śmieszne kanapki, które bardzo szybko zniknęły z talerzy.


SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

Na początku lutego przedszkolaków z Klubu Ekologicznego odwiedził pan leśniczy. Podczas spotkania gość zaprezentował dzieciom piękne poroże jelenia, rogi koziołka, a także kły dzika. Opowiadał ciekawostki dotyczące zwierząt - ich życia, wyglądu, przyzwyczajeń. Wyjaśnił także, czym różni się praca leśnika od myśliwego. Każdy ekoludek mógł odcisnąć ślady zwierząt na piasku wykonane z odlewu gipsowego, a tym samym poznać ich tropy. Pan leśniczy odpowiadał na liczne pytania zadawane przez dzieci. 

Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły panu leśnikowi podziękowanie oraz żywność dla zwierząt leśnych, zgromadzoną podczas akcji zbierania w przedszkolu.


KLUBOWICZE WŁĄCZAJĄ SIĘ DO OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI EKOWALENTYNKI

Stowarzyszenie „Przyjaciele Dzieci” i Klub Ekoludków z Przedszkola Nr1 w Sztumie zgłosiły nasze miasto Sztum do udziału w ogólnopolskiej akcji Kocham recykling – EkoWalentynki 2014.  Akcja "Kocham recykling" zostanie zorganizowana w Walentynki w 70 miastach w całej Polsce, w tym, u nas.
Cel akcji – zebranie jak największej ilości baterii. W ten sposób można wyrazić troskę o środowisko, wyrobić drobne, ale ważne nawyki np. segregowanie baterii, nie wyrzucanie ich do śmieci. Tylko w ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - co daje ok. 10 tys ton. Ze względu na swój skład chemiczny zużyte baterie powinny być segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach.

Każda osoba, która zdecyduje się przynieść 7 zużytych baterii w Walentynki, czyli 14 lutego - w podziękowaniu otrzyma lizakowe serduszko.

PRZYNIEŚ 7 ZUŻYTYCH BATERII I ZAMIEŃ JE NA LIZAKADOKARMIAMY PTAKI

W styczniu wraz z pojwieniem się pierwszych przymrozków i śniegu, przedszkolaki wysypały w przedszkolnym karmniku pokarm dla ptaków, który wcześniej zgromadziły w sali. W ptasiej stołówce nie zabrakło prawdziwych ptasich przysmaków takich jak: różnego rodzaju ziarenek, czy tłuszczowych kulek.

Teraz z uwagą mali ekolodzy opiekują się karminkiem, systematycznie uzupełniają w nim pokarm. Prowadzą obserwacje przylatujących ptaków. Wiedzą, że ptakom trzeba pomóc w tych trudnych dla nich chwilach.


URODZINY CZESIA


Na przełomie listopada i grudnia 2013r. mali ekolodzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. ,,Drugie życie śmieci” organizowanym przez firmę Buliba. Praca konkursowa pod tytułem ,,Urodziny Czesia” została wykonana w całości z odpadów gromadzonych w przedszkolu, a także przyniesionych przez dzieci z domów. Postać robota nazwanego przez dzieci Czesiem powstała z kartonów, plastikowych kubeczków po jogurtach, foli i rolek po papierze toaletowym. Jak na przyjęcie urodzinowe przystało, Czesio czekał na swoich gości przy pięknie nakrytym stole, wykonanym z kartonu, szarego papieru, nakrętek i butelek plastikowych. Pojawiła się też zastawa, talerzyk z owocami i wazon z kwiatami. Całą pracę można było podziwiać w holu przedszkola. Chociaż nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca, to jednak udział w konkursie był wyjątkową okazją, aby zainteresować dzieci ideą powtórnego wykorzystywania odpadów, czyli tzw. upcyklingu. Wiele przedmiotów kończy swe życie przedwcześnie, mając przed sobą jeszcze tyle możliwości cieszenia nas swoją obecnością. Zwykle wystarczy tylko odrobina wyobraźni, by nadać im drugą młodość oraz sprawić, by odżyły na nowo i służyły nam w nowej roli. Tę wyobraźnię i świadomość udało nam się rozbudzić w dzieciach!


DZIEŃ KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY

Dniem Kubusiowych Przyjaciół Natury rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury". W programie tym nasze przedszkole bierze udział po raz kolejny.  Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Wysłuchały bajkę pt. ,,Przyjaciele Natury" oraz obejrzały krótką prezentację. Z przyniesionych liści układały przerożne obrazki, a także odbijały je na kartce. Podczas tych zajęć dzieci poznały pojęcie natury, rozwijały w sobie szacunek dla przyrody oraz zdobyły wiedzę o chronionych gatunkach.

Przez cały miesiąc ekoludki słuchały bajek z przygodami Kubusia. Na ich podstawie w listopadzie, podczas zajęć plastycznych powstały piękne, kolorowe rysunki, ilustrujące krainę Kubusia i jego przygody. Prace powędrowały na ogólnoprzedszkolną wystawę zatytułowaną ,,W krainie Kubusia", którą obejrzeli rodzice, opiekunowie i dzieci z przedszkola. Działanie to było kolejnym zadaniem realizowanym w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.

.


,,SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013" JUŻ NA NAMI

Tegoroczne ,,Sprzątanie Świata" odbyło się w piątek 20.09.2013 r. Mali klubowicze zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki o umówionej godzinie wyruszyli na przedszkolny plac. Dzieci z ochotą i dużym zaangażowaniem wyzbierały wszystkie śmieci, które znajdowały się w różnych zakamarkach naszego ogrodu.

Akcja ,,Sprzątanie Świata" rozpoczęła tegoroczne działania klubowiczów. Przed nami do zrealizowania wiele nowych zaplanowanych działań, z których relacje już w wkrótce. Zapraszamy!