zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Nasze przedsięwzięcia

WYJAZD EDUKACYJNO-INTEGRACYJNY PRZEDSZKOLAKÓW DO STADNINY KONI ISKRA

.

Członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele Dzieci” w ramach promocji aktywnego spędzania czasu wolnego, zorganizowali przedszkolakom z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sztumie wyjazd integracyjny do Stadniny Iskra w Sztumskim Polu. Na przedszkolaków czekało tam wiele atrakcji i super zabawa. Dzieci miały możliwość jeździć na koniach, zwiedzić stajnię i poznać jej mieszkańców. Z wielką radością przedszkolaki wsiadały do wozów, którymi pojechały na przejażdżkę po lesie. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw na dmuchanej zjeżdżalni, była też trampolina, zabawy sprawnościowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego i malowanie twarzy. Po wszystkich harcach milusińscy z wielkim apetytem zajadali kiełbaski z grilla. Przedszkolaki zobaczyły, że blisko Sztumu są piękne miejsca, gdzie można miło i przyjemnie spędzić czas z rodziną.


.

WYCIECZKI EDUKACYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

.

Stowarzyszenie, realizując swoje cele statutowe, ma przede wszystkim na względzie dobro dzieci w wieku przedszkolnym i stwarzanie im jak najlepszych warunków do nauki i zabawy. Stad też cyklicznie organizuje przedszkolakom z Kubusia Puchatka wyjazdowe wycieczki edukacyjne. W tym roku szkolnym cztery grupy przedszkolne wyjechały do EduParku w Gdańsku, dwie do Zamku Malborskiego i cztery do ZOO w Gdańsku Oliwie. Dla wielu dzieci z tych grup był to pierwszy w życiu wyjazd. Uśmiech na ich twarzach i iskierki w oczach świadczyły o radości, jaką przeżywały w związku z wycieczką i wyjazdem. Wiadomości zdobyte podczas warsztatów wyjazdowych były po powrocie inspiracją do dalszego zgłębiania tematu i lepszego rozumienia otaczającego świata. Dla członków stowarzyszenia jest to też dowód, że warto kontynuować taką formę edukacji dzieci.


.

AKTYWNIE, ZDROWO, KOLOROWO

.

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż rodzice pracujący spędzają większość dnia w pracy, tym samym nie mają czasu dla swoich dzieci. One często pozostawione „same sobie organizują czas wolny” przeważnie przed telewizorem, komputerem. Zanikają zatem więzi rodzinne. Brak właściwych wzorców możliwości spędzania czasu wolnego prowadzi do kształtowania się u dzieci niewłaściwych postaw zdrowotnych i społecznych. Dzieci często narażone są na różnego typu uzależnienia (telewizor, komputer, …), w późniejszych latach nawet na konflikty z prawem. W trosce o los dzieci i ich więzi z rodzicami członkowie Stowarzyszenia opracowali projekt pod tytułem „Aktywnie, zdrowo, kolorowo - promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców”. Poprzez realizację projektu stowarzyszenie pragnie promować wśród rodzin z terenu Miasta i Gminy Sztum zdrowy styl życia wolny od uzależnień i przemocy poprzez organizację czasu wolnego dla dzieci. Chce także pokazać różne sposoby spędzania czasu wolnego ze swoim dzieckiem, a przede wszystkim uświadomić rodzicom, jak ważną rolę w kształtowaniu właściwych postaw prozdrowotnych i prospołecznych odgrywają prawidłowe wzorce wyniesione z domu rodzinnego.
Zadanie będzie realizowane na terenie Publicznego Przedszkola Nr1 w Sztumie oraz na terenie Parku Miejskiego w Sztumie. Spotkania w Przedszkolu zaplanowane są w godzinach popołudniowych od 16.00-18.00 (jeden raz w miesiącu). Natomiast w Parku przeprowadzony zostanie Festyn Rodzinny dla rodzin z terenu miasta i gminy Sztum w ostatnią sobotę maja.
Projekt otrzymał dotację z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie i w całości sfinansowany będzie ze środków w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.


.

Wyjazd przedszkolaków do Teatru w Elblągu

.

Stowarzyszenie w ramach wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z terenu Miasta i Gminy Sztum zorganizowało wyjazd do elbląskiego Teatru na przedstawienie „Calineczka”. Na spektakl pojechały 4 grupy przedszkolne (łącznie 89 dzieci). Dla większości przedszkolaków była to pierwsza w ich życiu wizyta w prawdziwym teatrze. Możliwość oglądania gry aktorów „na wyciągnięcie ręki” i bezpośredniego kontaktu z bohaterami bajki przysporzyła dzieciom mnóstwo wrażeń i emocji. Przedszkolaki w drodze powrotnej z zachwytem dzieliły się swoimi przeżyciami, opowiadały o postaciach, które spodobały się im najbardziej. Uśmiechnięte buzie i wypowiedzi przedszkolaków świadczyły o potrzebie organizowania takich wyjazdów na spotkania z kulturą „żywego słowa”.


.

Akcja EkoWalentynki zakończona sukcesem!


Zbieranie zużytych baterii na wymianę za lizaka serduszko okazało się super pomysłem. Akcja cieszyła się w Sztumie ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. Tylko tego jednego dnia –14 lutego – zebrano łącznie ponad 200 kg zużytych baterii, za które rozdano ok.1500 lizaków. Koordynatorzy zbiórki – Stowarzyszenie i Klub Ekoludków – bardzo dziękują wszystkim placówkom oświatowym, które aktywnie włączyły się do akcji:
- Publiczne Przedszkole Nr1 w Sztumie
- Szkoła Postawowa Nr2 w Sztumie
- Gimnazjum Nr1 w Sztumie
- Zespół Szkół w Czerninie.


.

Akcja charytatywna „Podziel się ciepłym ubrankiem”

.

Członkowie Stowarzyszenia wspólnie z przedszkolakami przeprowadzili akcję charytatywną „Podziel się ciepłym ubrankiem”. Celem akcji było zebranie jesienno-zimowej odzieży i obuwia dla dzieci z rodzin ubogich lub wielodzietnych. Wolontariusze – przedszkolne starszaki wraz z opiekunem odwiedziły w przedszkolu swoich kolegów, zachęcając ich do podzielenia się z potrzebującymi dziećmi i przekazania im jednego swojego ubranka (oczywiście czystego i nieuszkodzonego). Odzew był bardzo duży. Przedszkolaki przyniosły z rodzicami nie tylko po jednym ubranku, ale całe torby różnorodnej odzieży. Razem zebrano kilkadziesiąt paczek z kurteczkami, sweterkami, bluzeczkami, spodniami, sukienkami, czapkami, rajstopkami i różnego rodzaju obuwiem. Wszystkie zebrane rzeczy przekazano potrzebującym rodzinom. Szkoda, że ofiarodawcy ubrań nie mogli zobaczyć radości i wzruszenia na twarzach obdarowanych dzieci i ich rodziców. W ich imieniu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy „podzielili się ciepłym ubrankiem” 

Na zdjęciach wolontariusze układają ubranka przeznaczone do przekazania


.

Odwiedziny Mikołaja w „Szkole zabawy i kreatywnośći”


W grudniu odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami projektu „Szkoła zabawy i kreatywności”. Tym razem wspólne zabawy i warsztaty przebiegły pod hasłem „Mikołajkowe niespodzianki”. Członkowie Stowarzyszenia przygotowali ciekawe zajęcia, pokazujące dzieciom i rodzicom, jak można wykorzystać przedmioty codziennego użytku do wspólnych zabaw w domu. I tak, np. z kubeczków po jogurtach i gumek recepturek uczestnicy wykonali instrumenty muzyczne, na których akompaniowali do utworu muzycznego. Dzieci wraz z rodzicami mieli także za zadanie przygotować różne niespodzianki dla Mikołaja – wszyscy ochoczo działali. A po wykonanych zadaniach przybył Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci otrzymały słodycze z atrakcyjną grą do wspólnej zabawy z rodzicem w domu a dorośli otrzymali mini poradnik – „Propozycje zabaw z dzieckiem”. Na zakończenie Mikołaj podziękował wszystkim uczestnikom projektu za udział w spotkaniach i zachęcił do prowadzenia zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania czasu wolnego i realizowania swoich marzeń.


.

Balonowy zawrót głowy

.

Jesień rozgościła się już na dobre. Dni są coraz krótsze, wiatr coraz zimniejszy, coraz częściej pada deszcz. Członkowie Stowarzyszenia postanowili umilić przedszkolakom te jesienne dni. W dniach 24 i 25 października zorganizowali w Przedszkolu Nr1 zabawy i warsztaty po hasłem ,,Balonowy zawrót głowy", które poprowadził specjalnie zaproszony balonowy gość. Odwiedzał on każdą grupę przedszkolaków, bawił się z nimi w czarowanie, przypominał w humorystyczny sposób zasady grzeczności oraz uczył krok po kroku, jak z prostego balonika stworzyć pieska, kwiatka czy też serduszko. Każde dziecko otrzymało dodatkowo prezent - balonową niespodziankę (biedronkę, kucyka, szablę). W przedszkolu zrobiło się kolorowo, bajecznie i radośnie. Roześmiane buzie dzieci świadczyły o tym, że przeprowadzone warsztaty były dla nich dużą atrakcją i super zajęciami.
Koszt warsztatów w całości pokryło stowarzyszenie.


.

Popołudniowe zajęcia dla rodziców i dzieci ,,Szkoła zabawy i kreatywności"

.

Za nami pierwsze spotkania z rodzicami i dziećmi w popołudniowej ,,Szkole zabawy i kreatywności". Członkowie Stowarzyszenia na początek przygotowali dla uczestników projektu atrakcyjne zabawy integracyjne, dzięki którym beneficjenci mogli poznać się bliżej, poczuć swobodniej i popląsać przy muzyce. Wiele radości sprawiła dzieciom i mamusiom wyczarowana wspólnie niespodzianka; bańki mydlane o przeróżnych kształtach i wielkościach. Maluchy pod okiem swoich mam, bardzo dzielnie radziły sobie z robieniem mydlanych tunelów, kul i kuleczek. Ale popołudniowa szkoła /przedszkole/ to nie tylko zabawa, to też nauka. Podczas drugiego spotkania dzieci oglądały pokaz specjalnego balonowego gościa, który wyczarowywał z balonów przenajróżniejsze zwierzątka, rośliny i przedmioty. Potem mamusie pilnie uczyły się, jak z prostego balonika zrobić pieska. Gotowe zwierzątka rodzice ofiarowali swym pociechom.
Poprzez takie wspólne zabawy i realizację projektu członkowie pragną pokazać rodzicom, jak w prosty i niedrogi sposób można ciekawie spędzić czas wolny z dzieckiem, odczuwając przy tym radość i satysfakcję z efektów wspólnych działań..

Kulinarna matematyka

.

Po przedszkolu, w każdą środę, rozchodzą się smakowite zapachy. A to wszystko za sprawą dzieci z grupy Biedronek i Pszczółek, które realizują projekt ,,Kulinarna matematyka". Na dodatkowych zajęciach przedszkolaki poprzez zabawy kulinarne rozwijają swoje umiejętności matematyczne: dodają, dzielą, ważą, uczą się logicznego myślenia i działania, wyciągania wniosków. A dodatkowo poznają kuchenne tajniki i zasady zdrowego odżywiania się. Oprócz wykonania owocowo-warzywnych sałatek przedszkolaki upiekły już chleb, zdrowe ciasteczka oraz pyszne słodkości: babeczki, ciasto owocowe, zebrę i wiewiórkę. Dzieci wręcz uwielbiają te zajęcia kulinarne. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują w swoich domach, wykonując z rodzicami potrawy poznane na warsztatach projektowych. Kto wie, może wyrośnie z nich jakiś masterchef?  :)


.

Nowy rok szkolny – nowe wyzwania

.

Już od września członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich – „Kulinarna matematyka” – to zadanie publiczne dotowane przez Urząd Miasta i Gminy Sztum. W ramach projektu członkowie w okresie od września do grudnia 2013r. zaplanowali cykl dodatkowych zajęć i warsztatów kulinarnych dla starszych przedszkolaków. Podczas takich warsztatów dzieci będą miały możliwość praktycznego działania (liczenia, dodawania, mierzenia, porównywania, …), obserwowania skutków przeprowadzanych operacji matematycznych a przy tym dodatkowo rozwijania swoich umiejętności kulinarnych (samodzielnego wykonania kanapek, sałatek czy też upieczenia babeczek).
Drugi projekt - „Szkoła zabawy i kreatywności” – to nowa oferta bezpłatnych zajęć popołudniowych skierowana do rodziców z dziećmi 3- i 4-letnimi nie uczęszczających do przedszkola. Zajęcia będą odbywać się w przedszkolu jeden raz w miesiącu w godzinach 16.00-18.00 i trwać będą od września do grudnia 2013r. „Szkoła zabawy i kreatywności” proponuje rodzinom zajęcia, zabawy i warsztaty ukierunkowane na kształtowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych uczestników, a także rozwój ich pomysłowości i inwencji twórczej. Podczas spotkań dzieci wspólnie z rodzicami będą współdziałały w różnorodnych zadaniach opracowanych według harmonogramu projektu.
Na realizację projektu stowarzyszenie pozyskało dotację z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie.