zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Klub Ekoludków - rok 2014/2015

WYCIECZKA DO LASU I PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ KLUBU

Tegoroczne podsumowanie działań ekoludków odbyło się podczas wycieczki do lasu. Dnia 17 czerwca dwie grupy wybrały się na wycieczkę w okolice jeziora Białego. Wycieczka do lasu jest idealnym sposobem na bezpośredni kontakt z naturą. Dlatego też przedszkolaki wybrały się na przechadzkę po leśnych ścieżkach obserwując naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Podczas obserwacji terenu ekoludki rozpoznawały i nazywały napotkane zwierzęta i rośliny /mrówki, żuki, motyle, jagody, poziomki/, a także słuchały śpiewu ptaków.Ponieważ pogoda dopisała dzieci mogły usiąść do przygotowanego słodkiego poczęstunku, a następne bawiły się przywiezionym sprzętem sportowym /skakanki, piłki../. Na zakończenie mali ekolodzy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Mamy nadzieję, iż dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.


TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ ,,EKOLANDIA"

Jednym z ostatnich działań w realizacji innowacji „Mały przedszkolak przyjacielem przyrody” było przeprowadzenie wśród rodziców i dzieci Turnieju Wiedzy Ekologicznej „Ekolandia”. Podsumowaniem naszych działań było utrwalenie w praktyce zdobytych wiadomości na temat konieczności dbania o środowisko. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali podzieleni na cztery zespoły według kolorów pojemników (sylweta pojemnika przypięta do bluzki).
Rodzice i dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania: slalom z puszką między rolkami po papierze toaletowym, składanie strony gazety w najmniejszą kostkę, zbieranie i segregacja śmieci do odpowiednich worków. W konkurencji „Odpowiedz na pytanie”, dzieci jak i rodzic, mogli wykazać się wiedzą na temat ochrony środowiska naturalnego, segregowania odpadów i ponownego ich wykorzystania. Ale najwięcej emocji dostarczyło ostatnie zadanie – ułożenie hasła o tematyce ekologicznej. Zadanie to zostało wykonane na medal. Przedstawiamy hasła ułożone przez rodziców ale nie tylko bo z dużą pomocą ich dzieci.


,,Dbaj o przyrodę, oszczędzaj wodę!”, ,,Gdy butelki, puszki, papier i szkło segregujemy to lepiej się czujemy”, ,,Ekoludkiem bądź – pomagaj Ziemi”, ,,Kiedy śmieci segregujesz, planetę naszą ratujesz!”, ,,Eko dzieci segregują śmieci”.

Za każdą konkurencję zespół otrzymywał punkt (obrazek), do odpowiedniego pojemnika na śmieci, czyli czerwony, żółty, niebieski oraz zielony. Tu także dzieci wykazały się znajomością odpowiedniego segregowania. W naszym Ekoturnieju chodziło nie o wyłonienie zwycięzców, ale przede wszystkim o dobrą zabawę, radość ze wspólnie spędzonego czasu, oraz wykazanie się wiedzą ekologiczną. Po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że jest remis.
Za udział w turnieju wszyscy otrzymali dyplom dla rodziny oraz medal dla dziecka.


Dziękujemy rodzicom za wspaniałą zabawę oraz prezentowanie odpowiedzialnej postawy proekologicznej.


DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU

,,SZKOLNE I PRZEDSZKOLNE PROJEKTY RECYKLINGOWE"

Jednym z programów do których włączyliśmy się w tym roku szkolnym jest program ,,Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” Fundacji RECAL. Ma on za zadanie kształtowanie postaw proekologicznych wobec Ziemi i świata przyrody, pogłębianie i wzbogacanie wiedzy o gospodarce odpadami, poznanie właściwości aluminium oraz włączenie rodzin i bliskich w zbiórkę surowców wtórnych.
W ramach programu odbyło się szereg zajęć podczas których dzieci nauczyły się rozpoznawać i rozróżniać metal od aluminium, poznały właściwości fizyczne aluminium. Obejrzały przedstawienie ,,Ala w Alulandii” oraz zapoznały się z tajnikami produkcji puszek na podstawie filmu ,,Nowe życie puszki”. Ponadto samodzielnie wykonały plakat ,,Wrzuć puszkę do pojemnika”, zachęcający odwiedzających nasze przedszkole rodziców, dziadków i gości do segregowania odpadów i zbierania puszek.

W program zaangażowali się rodzice, którzy wspólnie z dziećmi brali udział w konkursie na opowiadanie, bajkę o puszkach. Powstały różne książeczki o intrygujących tytułach: ,,O puszce, która chciała polecieć w kosmos”, ,,Puszka Ania”, ,,O puszce, która miała w środku sok miętowo-pomarańczowy”, ,,O puszce Edku, ,,O puszce i nawiedzonym zamczysku”, ,,O puszce Alumince” i inne. Wszystkie utwory zostały przedstawione przez dzieci, a każdy z uczestników otrzymał nagrodę niespodziankę
Po całorocznych działaniach odbył się Turniej wiedzy ekologicznej dla rodziców i dzieci. Uczestnicy Turnieju mogli wykazać się wiedzą na temat segregacji odpadów, utrwalić pojęcia związane z recyklingiem a także wspólnie się bawić.
Mimo, iż rok szkolny dobiega końca, to nadal prowadzimy akcję zbierania puszek w naszym przedszkolu.


KONKURS ,,EKO-CUDA"

,,Eko-cuda” – pod takim hasłem odbył się ekologiczny konkurs plastyczno-techniczny dla dzieci i rodziców z grup działających w Klubie Ekoludków. Polegał on na wykonaniu jakiegoś przedmiotu, rzeczy, zabawki z materiałów odpadowych /plastik, papier, puszki aluminiowe, puszki metalowe, itp./. Przedszkolaki i rodzice wykazali się dużą fantazją i pomysłowością. Powstały różnorodne przedmioty: stolik, wazon z kwiatami, domek, kolorowe motyle, samochód wyścigowy, …..
Każdy z uczestników został doceniony i wyróżniony. Za zajęcie miejsc od I do III laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy małą niespodziankę.
Wszystkie Eko-Cuda znalazły się na wystawie w holu przedszkola zorganizowanej w ramach obchodów Dnia Ziemi.


Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie.


DZIEŃ MARCHEWKI

Do corocznych działań dzieci z Klubu Ekoludków należą obchody Dnia Marchewki, realizowany w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.
21 kwietnia dzieci i panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, aby podkreślić wagę tego dnia. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy, poznając zalety pomarańczowego, pełnego witamin warzywa. Brały udział w  zabawach badawczo – smakowych, ruchowych, tańcach, a główną bohaterką była oczywiście marchewka.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o walorach zdrowotnych marchewek oraz poznały produkty jakie można z nich uzyskać. Punktem kulminacyjnym zajęć była degustacja specjałów marchewkowych: surowa marchewka, ciasto marchewkowe oraz soki kubusiowe, a także na drugie danie obiadowe dzieci otrzymały na talerzu duszoną marchewkę.
Nie zabrakło również zabaw plastyczno – technicznych, kolorowanie marchewek oraz samodzielne wykonanie papierowej marchewki, którą dzieci zabrały do domu. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom ekoludki chętniej będą sięgać po marchewkę! Ten pomarańczowy dzień dostarczył naszym przedszkolakom dużej dawki witamin, radości i zabawy!


DZIEŃ WODY

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest woda w życiu człowieka. Wiedzą o tym także mali ekolodzy, którzy 23 marca przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko, aby uczcić Święto Dnia Wody, bowiem w tym roku przypadało ono w niedzielę 22 marca. Rankiem dzieci wykonały opaski z kropelką, które dumnie nosiły w ciągu dnia. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt. ,,Woda” poruszającą zagadnienia wody: zasobów na świecie, stanów skupienia oraz potrzeby jej oszczędzania. Układały kropelkowe obrazki, rozpoznawały odgłosy wody. Poszukiwały wody na mapie świata i globusie kuli ziemskiej. Segregowały obrazki dotyczące prawidłowych i nieprawidłowych sposobów wykorzystania wody. Każdy też wykonał kropelkowe mini poradniki ,,Oszczędzamy wodę”, które zabrał do domu dla swoich rodziców.
Obchody Dnia Wody były jednym z zadań zrealizowanych w ramach innowacji ,,Mały przedszkolak przyjacielem przyrody” zaplanowanych w tym roku do realizacji.


ZAKŁADAMY ZIELONE OGRÓDKI

W pierwszych tygodniach marca 2015r. mali ekolodzy zakładali zielone ogródki. Wcześniej zgromadzili potrzebne przybory pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię i nasiona. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne do wzrostu roślin. Następnie sadziły cebulę, rośliny ozdobne oraz siały fasolę, groch, owies i rzeżuchę. Po skończonej pracy rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody. Codziennie, każdy ogródek był pielęgnowany z wielką troską. Kiedy wyrosły kiełki rzeżuchy, dzieci przyozdobiły nimi swoje wiosenne kanapki, które zjadły ze smakiem.
Wspólne opiekowanie się roślinami w kąciku przyrody nauczyło przedszkolaków systematyczności i wytrwałości. Dzieci wiedzą już doskonale czego potrzebują roślinki do wzrostu - woda, ziemia, promienie słoneczne i opieka. 


SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

Dzieci z Klubu Ekoludków odwiedził pan leśnik pracujący w leśnictwie Sarnowo. Celem tego spotkania było między innymi zapoznanie dzieci z jego pracą. Gość opowiadał o lesie, o różnych gatunkach drzew występujących na naszych terenach, a także o zwierzętach zamieszkujących otaczające nas lasy. Podkreślił, iż człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt, które w nim mieszkają. Leśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach wykorzystując różne ilustracje. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały ciekawe plansze edukacyjne. Chociaż zimą w tym roku było mało śniegu, ale nasze przedszkolaki postanowiły pomóc zwierzętom zbierając dla nich żywność, którą przekazały leśnikowi. Na zakończenie dzieci wręczyły panu leśnikowi samodzielnie przygotowane rysunki o tematyce przyrodniczej oraz podziękowanie.


AKCJA ZBIERANIA BATERII ZAKOŃCZONA

Tegoroczna Akcja EkoWalentynki 2015 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Już od samego rana tj. 17 lutego przedszkolaki przynosiły woreczki i worki z bateriami. Każdy z satysfakcją podawał liczbę uzbieranych baterii. Rekordzistką okazała się Natalka z grupy ,,Kangurki", która przyniosła 420 baterii.

Ogólnopolska Akcja EkoWalentynki prowadzona jest przez nasz Klub Ekologiczny drugi raz. Cieszy nas fakt, iż nie słabnie zapał i zaangażowanie przedszkolaków i ich rodziców w działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

.


EKOLUDKI I EKOWALENTYNKI

Ogólnopolska akcja zbierania baterii EkoWalentynki, która odbyła się w roku ubiegłym cieszyła się wielkim powodzeniem. W związku z tym, także i w tym roku będziemy zbierać baterie i zamieniać je na lizaki. Zachęcamy do zbierania już teraz baterii, a po feriach w ustalnym dniu tj. 17 lutego przyniesienie ich do naszego przedszkola lub w wyznaczonych punktach.


PRZEDSZKOLAKI DOKARMIAJĄ PTAKI

.

Zima to czas szczególnie trudny dla roślin i zwierząt. Także i w tym roku, Ekoludki nie zapomniały o małych przyjaciołach - ptakach. Do karmnika znajdujacego się w przedszkolnym ogrodzie wyłożyły i wysypały wiele wspaniałych ptasich przysmaków, które wcześniej przyniosły ze swoich domów. Teraz Ptasia Stołówka stała się miejscem odwiedzin wielu ptaków, a dzieci mają okazję obserwowania ich zwyczajów.

Opieka nad zwierzętami i ptakami to zadanie, które na stałe wpisało się w kalendarz działań klubowiaczów.


ŚWIĄTECZNE DRZEWKO

.
Magia Świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, oczarowuje nas wszystkich. Każdy marzy o choince pięknie przystrojonej w kolorowe bombki, łańcuchy i lampki. Często musi to być choinka ,,żywa”. Ale, czy zastanawialiśmy się nad tym, że aby drzewko trafiło do naszych domów musi upłynąć wiele lat, zanim urośnie. Przedszkolaki z Klubu Ekoludków podczas zajęć ekologicznych na temat ,,Świąteczne drzewko”, realizowanych w ramach innowacji ,,Mały przedszkolak przyjacielem przyrody", zajęły się tym zagadnieniem. Poznały gatunki i wygląd drzew iglastych. Zastanawiały się nad problemem ,,Co będzie, gdy lasu nie będzie?”. Podczas zabaw badawczych obserwowały przez lupę różne rodzaje drzew iglastych: świerk, sosnę i jodły. Porównywały wygląd gałązek, długość i gęstość igieł, kształty, sprawdzały zapach. Do przygotowanych obrazków drzew dopasowywały karteczki z odpowiednimi gałązkami, igłami i szyszkami. Przedszkolaki wysłuchały opowiadanie o małej choince, która mieszkała w lesie wśród innych choinek. Marzyła o tym, aby być dużą i piękną choinką. Kiedy urosła, trafiła do salonu. Piękna i błyszcząca cieszyła dzieci i domowników. Po świętach trafiła na strych samotna, zapomniana i opuszczona przez wszystkich. Jej jedynym pragnieniem było to, aby ponownie wrócić do lasu ….ale było już za późno.
Zajęcia te ukazały dzieciom rolę drzew iglastych w ekosystemie leśnym. Przybliżyły potrzebę szanowania i ochrony drzew iglastych przed masową wycinką.ZBIÓRKA KARMY DLA KONI

.
Nadchodząca zima to czas trudny dla roślin i zwierząt. W związku z tym dzieci wraz z opiekunkami Klubu Ekoludków zorganizowały zbiórkę karmy dla koni. Do przedszkola można było przynieść tylko takie produkty, które jedzą te zwierzęta, a więc suchy chleb, marchew oraz jabłka. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a zebrana karma trafiła do stadniny koni ,,Iskra”.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.


DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Zanieczyszczenie powietrza to problem, który towarzyszy nam każdego dnia. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest wzrost poziomu dwutlenku węgla. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest dla naszego zdrowia i środowiska czyste powietrze. Dlatego też, aby nie było za późno musimy zadbać o nie już dziś.
14 listopada klubowicze obchodzili Dzień Czystego Powietrza. Dzieci obejrzały krótką prezentację multimedialną pt ,,Zanieczyszczenia powietrza”, ukazującą źródła i skutki zanieczyszczeń. Wysłuchały opowiadania ,,O kominie, który przestał dymić”, a podczas pogadanki dowiedziały się, co same mogą zrobić, aby przyczynić się do poprawy jakości czystości powietrza. Przedszkolaki wykonały ekologiczne plakaty ,,Chroń powietrze”, które umieszczone zostały w holu przedszkola. Na ogólnej gazetce pojawiły się hasła i zdjęcia ukazujące, odwiedzającym nasze przedszkole, źródła zanieczyszczenia powietrza i zachęcające do zmiany. Na zakończenie, każdy ekoludek otrzymał ulotkę poświęconą tematyce powietrza, którą zabrał do domu, aby wspólnie z rodzicami głębiej zastanowić się nad tą problematyką. Ulotki także zostały wyłożone w holu przedszkola.
Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy jako jedno z działań realizowanych w ramach programu innowacyjnego ,,Mały przedszkolak przyjacielem przyrody”.


NASZ UDZIAŁ W PROGRAMIE FUNDACJI RECAL

W roku szkolnym 2014/2015 przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu ,,Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe".

Program „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” został stworzony przez Fundację na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL. Głównym celem programu jest informowanie o produkcji i zastosowaniu aluminium przez człowieka oraz o konieczności jego odzysku na przykładzie aluminiowych puszek po napojach.

Fundacja RECAL działająca w Polsce od 1995 r., wspiera i promuje działalność mającą na celu odzysk i ponowne przetworzenie puszek aluminiowych po napojach. Swoje cele realizuje upowszechniając w społeczeństwie wiedzę na temat możliwości powtórnego wykorzystania aluminiowych puszek po napojach oraz płynących z tego pożytków ekologicznych i ekonomicznych.

Przez cały rok prowadzone będą zajęcia i różnorodne akcje związane z tematem recyklingu oraz zbierane będą puszki aluminiowe w holu naszego przedszkola.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszych działań.

Przynoście do nas puszki aluminiowe!


BAL U PANI JESIENI

W ramach realizacji innowacji grupa Kangurków przygotowała przedstawienie „Bal u pani Jesieni”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie przed całą społecznością przedszkolną, a po południu przed rodzicami. Miło było patrzeć na barwnie przebrane przedszkolaki za „warzywa, owoce, zwierzęta leśne”. Na balu nie mogło zabraknąć pani Jesieni ze swoimi darami. Stroje dla swoich dzieci przygotowali rodzice, zaś scenografię panie z grupy Kangurki. Występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami.


KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

22 października rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury". Wprowadzeniem do zajęć była pogadanka na temat konieczności dbania o przyrodę, zdobycie wiedzy o chronionych gatunkach zwierząt, segregowanie śmieci, konieczność oszczędzania wody, prądu.
Bohaterem programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy ich jak ją chronić. Dzieci miały za zadanie zastanowić się „Jak należy postępować, aby zostać Kubusiowym Przyjacielem Natury?”. Padło wiele propozycji; m.in. będę segregował śmieci, dokładnie dokręcał kran, jadł warzywa, owoce.....Dzieci zainspirowane tymi propozycjami wykonały pracę na której głównym bohaterem był Kubuś i ich deklaracje na temat ekologicznych zachowań.DZIEŃ DRZEWA

W roku szkolnym 2014/2015 realizujemy innowację „Mały przedszkolak przyjacielem przyrody”, która ma na celu zapoznanie dzieci z miejscem w którym żyjemy, a które coraz częściej staje w obliczu zagrożenia, powodowanego w dużej mierze działalnością człowieka.
Realizacja innowacji będzie polegała na przeprowadzeniu szeregu zajęć z dziećmi 3 i 6 letnimi.
Jednym z tych zajęć były wspólne warsztaty dzieci 3 i 6 letnich z okazji „Dnia Drzewa”. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o drzewach, poznały najważniejsze informacje dotyczące drzew, lasów oraz ich mieszkańców. Podczas wspólnych zajęć dzieci miały do wykonania kilka zadań. Były to m.in.: rozpoznawanie i nazywanie drzew i ich liści, rozpoznawanie zwierząt żyjących w lesie, zabawa w „naśladowanie ruchów zwierząt” oraz ćwiczenie oddechowe „który liść poleci najdalej”. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pracy plastycznej. „Jesienne drzewo” zostało wykonane techniką „Edukacja przez ruch”, a następnie zawieszone na wystawie w holu przedszkolu.


SPRZĄTANIE ŚWIATA - PIERWSZE ZADANIE KLUBOWICZÓW

Jak każdego roku we wrześniu dzieci z Klubu Ekoludków brały czynny udział w akcji „Sprzątanie świata”. Dlatego też dnia 19.IX z uśmiechem na twarzy udały się do ogrodu przedszkolnego z chęcią oczyszczenia „naszego” zakątka Ziemi. Wyjście z przedszkola poprzedziło zajęcie na temat ochrony środowiska, dbania o nasza planetę, nie zaśmiecanie jej.
Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcje i dokładnie wykonały I zadanie z Klubu Ekoludków z tego roku szkolnego.