zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Klub Ekoludków - rok 2015/2016

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ KLUBOWICZÓW

W czwartek 23.06.2016r. mali klubowicze spotkali się w przedszkolu po raz ostatni, aby podsumować działania przeprowadzone w całym roku szkolnym. Wspólnie wymienione działania ekologiczne pokazały jak wiele wiadomości i umiejętności zdobyły dzieci z zakresu ochrony środowiska. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest przyroda i jak ją należy szanować. Podczas spotkania zaśpiewały piosenkę ,,Dbam o Ziemię” i złożyły uroczystą przysięgę. Na zakończenie każdy ekoludek otrzymał pamiątkowe medale oraz ekologiczną kolorowankę.


,,OD ZIARENKA DO KROPELKI" - FIRMA ADM Z CZERNINA W KLUBIE EKOLUDKÓW

W czerwcu odbyły się zajęcia dla klubowiczów pt. ,,Od ziarenka do kropelki” przeprowadzone przez pracownice firmy ADM w Czerninie – p. Małgorzatę Jaworską i Izabelę Krauze. Przygotowały one prezentację multimedialną oraz zajęcia warsztatowe mające na celu zapoznanie dzieci, w jaki sposób z rzepaku powstaje olej. Przedszkolacy wspólnie z prowadzącymi przeprowadzili szereg doświadczeń z olejem. Tworzyli oceany, wulkany, lampy itp.
Wszystkie te działania poszerzyły wiedzę ekologiczną dzieci na temat powstawania oleju oraz jego właściwości.
.

Dziękujemy prowadzącym za tak ciekawe i fascynujące Ekoludków zajęcia.


  WYSTAWA HASEŁ I PLAKATÓW ,,DBAM O NASZĄ PLANETĘ"

W kwietniu w holu przedszkola można oglądać wystawę plakatów i haseł ekologicznych pod nazwą ,,Dbam o naszą planetę". Została ona zorganizowana w ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Pokazuje ona rodzicom, dzieciom i osobom odwiedzającym nasze przedszkole problem zanieczyszczania środowiska naturalnego oraz sposobów pomocy i ochrony przyrodzie. Prace wykonały dzieci z wszystkich grup pod kierunkiem pań.


JAK ZROBIĆ COŚ Z NICZEGO, CZYLI RECYKLINGOWY ZAWRÓT GŁOWY

Po raz kolejny mali przyrodnicy uczestniczyli w zajęciach pt. JAK ZROBIĆ COŚ Z NICZEGO, CZYLI RECYKLINGOWY ZAWRÓT GŁOWY w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Dzieci poznały pojęcie recyklingu oraz nauczyły się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiedziały się także, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Z przyniesionych butelek wykonały też proste instrumenty, które wykorzystały podczas uroczystego przemarszu z okazji Dnia Ziemi.
Zajęcie to było ostatnim działaniem zrealizowanym w ramach VIII edycji ogólnopolskiego programu Kubusiowi Przyjaciele Natury 2015/2016


GOTOWANA CZY SUROWA MARCHEWKA ZAWSZE ZDROWA

Dzień Marchewki na stałe zagościł w corocznych planach Klubu Ekoludków. Także w tym roku 30 marca realizowaliśmy jeden ze scenariuszy programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. W tym dniu dzieci ubrane na pomarańczowo prezentowały się wspaniale, zakładając na głowę marchewkowe opaski, aby podkreślić królowanie marchewki w swojej grupie. Celem naszych zajęć było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw jako darów natury na przykładzie marchewki. Dzieci dowiedziały się bardzo dużo o walorach zdrowotnych zarówno surowej jak też ugotowanej marchewki, wyliczały dania, które bez marchewki byłyby bez smaku i wartości odżywczych. Przedszkolaki chrupały marchewkę oraz samodzielnie wykonały surówkę, aby później ją zjeść. Nie mogło też zabraknąć soku marchewkowego Kubuś Play. Dzieci brały udział w wielu zadaniach: układały marchewki według wielkości, liczyły sylwety marchewek. Uczestniczyły w zabawach ruchowych z marchewką, muzycznych przy piosence „Urodziny marchewki” i plastycznych: tworzyły obrazki z marchewki oraz kompozycje z marchewki pokrojonej w plasterki. Każda grupa wykonała pracę plastyczną z bohaterką dnia: kolorowanie, malowanie farbami papierowej marchewki. Ten dzień w przedszkolu był wyjątkowy, zdrowy. witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy. Wszystkie dzieci obiecały, że już zawsze będą zjadać ze smakiem to smaczne warzywo.


DZIEŃ WODY

22 marca dzieci z Klubu Ekoludków oraz ich koledzy z grupy „Pszczółki” oraz „Sówki” obchodziły Światowy Dzień Wody. Data ta na stałe zagościła w kalendarzu małych ekologów, bo o tym, jak ważna jest woda dla życia na ziemi warto stale przypominać.
Przedszkolaki spotkały się wspólnie i obejrzały prezentację multimedialną „Woda – życiodajna substancja”. Z niej dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywa woda na ziemi, jak należy dbać o jej czystość i zasoby, aby nigdy nie zabrakło nam tej życiodajnej substancji. Starszaki po krótkim quizie przygotowały sobie Odznakę „Przyjaciela wody” i wykonały kropelkowy obrazek, młodsze dzieci otrzymały kropelkową opaskę na głowę – było to dla nich pierwsze spotkanie życiodajnym żywiołem jakim jest woda. Młodsze dzieci też poznawały właściwości wody poprzez przeprowadzenie doświadczeń. Wszystkie zaangażowane grupy w tym dniu identyfikowały się z kolorem wody na ziemi – wszyscy byli ubrania na niebiesko.


AKCJA EKOWALENTYNKI 2016 ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA

Dnia 12 lutego, tuż przed rozpoczynającymi się feriami, po raz trzeci Klub Ekoludków i Stowarzyszenie „Przyjaciele Dzieci” zorganizowały w naszym przedszkolu akcję zbierania baterii EkoWalentynki.
W ramach EkoWalentynek chcemy pokazać jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz dzielenie się miłością do niej, poprzez drobne codzienne działania jak na przykład akcja zbierania zużytych baterii.
Już od rana w szatni gromadziły się dzieci, aby oddać przyniesione przez siebie baterie. Za każde 7 baterii dziecko dostawało jeden słodki lizak – serduszko. Ale każdy przedszkolak miał więcej niż 7 baterii.

Bardzo jesteśmy zadowoleni, iż nasza akcja cieszy się tak ogromnym powodzeniem już kolejny rok. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania i takiej ogromnej ilości baterii.
W tym roku do akcji przyłączyli także uczniowie z Zespołu Szkół w Czerninie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie.
Nasze przedszkolaki spisały się na medal.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do EkoWalentynkowej akcji.


ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

.
Działając w trosce o środowisko naturalne, podjęliśmy się zadania gromadzenia surowców wtórnych jakimi są makulatura i puszki aluminiowe. Celem akcji jest zachęcanie dzieci i ich rodzin do prowadzenia w przedszkolu i w domach selektywnej zbiórki odpadów oraz uświadamianie i utrwalanie zachowań proekologicznych.

Akcja potrwa do końca roku szkolnego.
W związku z powyższym zapraszamy do zbierania każdego rodzaju asortymentu papierowego /tj. stare książki, gazety, ilustrowane magazyny, dzienniki, opakowania tekturowe, kartony itp./ oraz puszek aluminiowych.

.
Stałe pojemniki na makulaturę i puszki znajdują się w przedsionku przedszkola.

Ponadto raz w miesiacu /w wyznaczonym terminie/ można przynieść większą ilość makulatury, gdyż oddana ona zostaje do punktu skupu.

.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w naszą akcję

.


EKOWALENTYNKI 2016


EKOLUDKI I KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Stało się już tradycją, iż od kilku lat realizujemy ogólnopolski program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Przed przystąpieniem do pierwszego zajęcia dzieci zapoznały się z postacią Kubusia Play. Zgodnie stwierdziły, iż widziały Kubusia na obrazku soczku do picia, który jest bardzo smaczny, zdrowy i chętnie go piją.
Nasze ekoludki to najmłodsze dzieci w przedszkolu, ale już miały za zadanie powiedzieć „ Co należy zrobić, jak należy postępować, aby zostać Kubusiowym Przyjacielem Natury?”. Na podstawie obrazków chciałyśmy pokazać dzieciom w jaki sposób można zostać przyjacielem natury i jak ważne jest dbanie o przyrodę, co my jako przedszkolaki możemy zrobić.

Kolejnym zadaniem do którego przystąpiliśmy to zajęcie, którego celem było kształtowanie podstawowych nawyków zdrowego odżywiania, spożywanie owoców i warzyw w różnych formach, ze względu na zawarte w nich witaminy i wartości odżywcze. Dzieci rozpoznawały i nazywały owoce i warzywa za pomocą węchu, smaku, dotyku. Poprzez zabawy ruchowe np. „ Sałatka owocowo- warzywna” „Pomieszane owoce” utrwalały swoje wiadomości.
Na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć degustacji czyli picie soków owocowych i warzywnych.


DZIEŃ DRZEWA

Dnia 09.10.2015r.dwie grupy 3 i 4-latków spotkały się na wspólnych zajęciach, aby świętować „Dzień Drzewa”. Przedszkolaki poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt oraz przyrody. Dowiedziały się „Co nam daje las, drzewo”, rozpoznawały drzewa i ich liście. Wykonały kilka zadań:m.in. naśladowały drzewa, szelest liści, spadające liście jesienią, który liść poleci najwyżej i najdalej. Tańczyły i ruchem pokazywały słowa piosenek „Ola i liście” „Kasztanki”…..Na zakończenie wykonały pracę plastyczną „Nasze drzewa”, które to ozdobiły przedszkolną szatnię.


KOLEJNE SPRZĄTANIE ŚWIATA

Stało się to już tradycją, że małe przedszkolaki we wrześniu włączają się w akcję „Sprzątanie świata”. Także w tym roku maluchy zaopatrzeni w rękawice no i worki na śmieci wybrały się na przedszkolny plac zabaw. Z wielką ochotą wysprzątały plac, aby później móc się na nim pobawić. Było to pierwsze zadanie małych ekologów wykonane na medal.