zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS


Od 02.01.2017r na terenie Gimnazjum Nr1 w Sztumie funkcjonują dwie grupy trzylatków do których łącznie uczęszcza 50 dzieci. Stało się to możliwe dzięki pozyskanym przez Miejsko-Gminny Zespół Oświaty środków finansowych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt pt; Z przedszkolem na Ty–upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Mieście i Gminie Sztum; Nr wniosku o dofinansowanie: RPPM.03.01.00-22-0131/16 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WP na lata 2014-2020; Oś priorytetowa: 3 Edukacja, Działanie 3.1 Edukacja przedszkolna. W grudniu i pod koniec stycznia odbyły się spotkania informacyjno-organizacyjne z rodzicami mające na celu przedstawienie zasad funkcjonowania nowo-powstałych grup. Rodzice zostali zapoznani z ramowym rozkładem dnia, zasadami odpłatności , a także z fragmentami regulaminu przedszkola.
Codzienna praca z dziećmi odbywa się w oparciu o opracowywane przez nauczycielki plany miesięczne uwzględniające treści z podstawy programowej. Ponadto dzieci w ramach projektu mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z. języka angielskiego a także w zajęciach logopedycznych.

Życzenia świąteczne dla przedszkolaków z całej Polski


Dzieci z grupy Słoneczek wspólnie z paniami zorganizowały wymianę zyczeń świątecznych z kilkoma przedszkolami w Polsce. Wśród nich znalzły się grupy przedszkolne z takich miast jak Katowice, Chotomów, Jutrosin i Warszawa. Otrzymanie kartek z życzeniami sprawiło nam wiele radości.


KOLĘDNICY Z GIMNAZJUM

W dniu 22.12.2017r. do naszego przedszkola zawitali niezwykli goście - kolędnicy z Gimnazjum nr 1 w Sztumie. Mili goście przybyli z niespodzianką przedstawili nam piękne bożonarodzeniowe opowiadanie, czym wprawili nas w nastrój świąteczny. Następnie zaśpiewali nam piękne kolędy. Przedszkolaki były bardzo zachwycone występem i nagrodziły gimnazjalistów wielkimi brawami. Za bardzo miłą wizytę młodzieży i ich wychowawcy serdecznie dziękujemy.


ŚWIĄTECZNE WARSZTATY W GRUPIE MOTYLKI

19 grudnia 2017 r. sali grupy I „Motylki” zamieniło się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze wielu rodziców naszych przedszkolaków odkrywało swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Przy dźwiękach kolęd, z pomocą rodziców powstawały piękne bombki. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. Bombki choinkowe z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów. Tuż przed warsztatami plastycznymi odbyły się również wspólne zabawy dzieci wraz z rodzicami.


ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE

Przedszkolaki z grupy Słoneczka postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną i wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały pod okiem swoich pań krótkie przedstawienie świateczne, do którego bardzo pilnie się przygotowywały. Przedstawienia były wyjątkowe. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności taneczne i wokalne. Na koniec dzieci zaprosiły rodziców do wykonania wspólnej pracy plastycznej pt."Mikołaj".


JESIENNE WYCIECZKI I ZAJĘCIA PRZEDSZKOLAKÓW

Wycieczka na ogródki działkowe


Piękna październikowa pogoda pozwalała na długie jesienne spacery. Korzystając z niej 4-latki z naszego przedszkola wybrały się na ogródki działkowe, by obserwować jak wyglądają działki o tej porze roku oraz jak przygotowuje się je do zimy. W trakcie wycieczki dzieci rozpoznawały znane im drzewa owocowe, krzewy a nawet kwiaty i zwierzęta. Sympatyczni działkowicze pozwolili przedszkolakom wejść na swoje działki i z bliska obserwować rośliny i zwierzęta. Dzieci dowiedziały się ciekawych wiadomości na temat jesiennych prac w ogrodach.


Sałatka owocowa


13.10.2017 roku było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „Motylki” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!


 Wizyta w bibliotece szkolnej


3 listopada przedszkolaki wybrały się z wizytą do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka opowiedziała na czym polega jej praca i pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały Pani, że niedługo znów ją odwiedzą.


URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

13 października 2017 r. dzieci z grup 4-latków uczestniczyły w przyjęciu z okazji urodzin Kubusia Puchatka. Przygotowania do uczczenia jubilata, tak lubianego, a z całą pewnością najbardziej na świecie znanego misia - rozpoczęły się z dużym wyprzedzeniem.
Tego samego dnia w samo południe odwiedził dzieci długo wyczekiwany gość – Kubuś Puchatek wraz z tortem urodzinowym i rozpoczęła się zabawa. Tańcom, grom i zagadkom nie było końca. Na pamiątkę udanej uroczystości – kolorowały obrazki Kubusia i jego przyjaciół

.


SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Przedszkolaków spotkała bardzo miła niespodzianka. W ramach tematyki na temat ruchu drogowego i bezpieczeństwa spotkali się z policjantami. Dzięci miały możliwość z bliska zobaczyć radiowóz policyjny. Mogły również,za zgodą panów policjantów wejść do środka. Było to napewno fascynujące przeżycie.


POWITANIE JESIENI

22 września 2013r. zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się "Powitanie Jesieni".
Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o nowej porze roku, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Podczas imprezy nie brakowało wspólnych gier i zabaw. Na zakończenie uroczystości Pani Jesień poczęstowała wszystkie grupy przedszkolne darami - pysznymi owocami ze swojego sadu, a następnie zaprosiła dzieci do wspólnego „tańca przyklejańca”.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w przedszkolu zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci.
Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka.

.


WAKACJE W PRZEDSZKOLU

Czas wakacji w naszym przedszkolu to przede wszystkim czas odpoczynku, ale staramy się, aby ten odpoczynek był aktywny i bezpieczny. Każdy tydzień ma swój „tytuł” i motyw przewodni.
Dzieci poznają, jak bezpiecznie spędzać wakacje w górach, nad morzem, na wsi i w mieście. Podczas prowadzonych zajęć nasi wychowankowie rozwijają swoją twórczość plastyczną i muzyczną a także poznają dyscypliny sportowe, które zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Dzieci z grupy Motylki pod czujnym okiem nauczycielki wykonały pracę plastyczną na ogłoszony konkurs w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”.


Poniżej fotorelacja z wakacyjnych zajęć:


W czerwcu w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je pani Lidia Sidorowicz. Podczas zorganizowanego spotkania w grupach „Motylkach” i „Słoneczkach”, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani Lidii mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu.


NIESPODZIANKA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

W czwartek 1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw przy Gimnazjum Nr1 w Sztumie. Zamontowany kolorowy zestaw z serii „Dżungla” jest przeznaczony do zabaw ruchowych na powietrzu. Mogą z niego korzystać dzieci uczęszczające do dwóch grup przedszkolnych utworzonych w ramach projektu „ Z przedszkolem na Ty”- upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Mieście i Gminie Sztum”. Radość i uśmiech na twarzach dzieci świadczyły, iż był to wspaniały prezent z okazji ich święta.


DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

Z okazji Dnia Dziecka w przedszkolu zostały zorganizowane różne atrakcje, m.in.: odbyła się spartakiada pod hasłem "Żyjmy zdrowo na sportowo". Na początek dzieci złożyły przyrzeczenie odnośnie zasad, których będą przestrzegać podczas konkursów, następnie odbyła się rozgrzewka oraz zawody sportowe. Odbyły się takie konkurencje, jak: bieg slalomem, rzut woreczkiem do celu, przejście po linii, przeciąganie liny oraz bieg z woreczkiem na głowie. Po zakończeniu zmagań dzieci wspólnie tańczyły do piosenki "Wyginam śmiało ciało". Obie drużyny otrzymały podziękowania oraz medale za udział w zawodach. Następnie w salach był słodki poczęstunek (lody) oraz wspólne gry i zabawy. Dzieci były bardzo zadowolone, wszystkie zabawy bardzo się im podobały.


DZIEŃ MAMY I TATY

Z okazji Dnia Mamy i Taty dzieci z grupy: „Motylki” i „Słoneczka” zaprosiły do przedszkola swoich rodziców. W odświętnych strojach przedstawiły przygotowaną część artystyczną. Były wiersze, piosenki ,tańce oraz z głębi serca płynące życzenia. Występ wzbudził wśród gości duże emocje i wzruszenie . Nagrodzony został gromkimi brawami. Milą niespodzianką były przygotowane przez dzieci upominki, które wręczyły swoim najbliższym na zakończenie uroczystości.


JESTEM BEZPIECZNY

W miesiącu maju w ramach realizowanego tematu kompleksowego „Jestem bezpieczny”, zorganizowano dla dwóch grup 3-latków cykl spotkań z przedstawicielami służb mundurowych. Zapraszani goście w przystępny sposób przekazywali dzieciom informacje dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Straży Pożarnej. Dzieci zwiedziły pomieszczenia remizy, m.in. garaże, w których miały możliwość poznać i obejrzeć z bliska wyposażenie samochodu strażackiego, a także przymierzyć strój strażaka. Podczas wizyty dowiedziały się również o niebezpieczeństwach czyhających na nie w domu i w przedszkolu. Strażacy uświadomili maluchom, że nie wolno bawić się zapałkami, urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu oraz wyjaśnili jak należy postępować w sytuacji zagrożenia pożarowego.
Na drugie spotkanie do przedszkola przyszli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu.
Pracownicy Zakładu Karnego w Sztumie byli gośćmi trzeciego spotkania, na które przybyli z psami obronnymi. W czasie zajęć dzieci uczyły się prawidłowych zachowań w kontakcie ze zwierzętami. Poznały między innymi zasady postępowania w kontakcie z nieznanym psem, jak się chronić i obronić w razie ataku. Zorganizowane spotkania sprawiły naszym wychowankom wiele radości i były bardzo pouczające. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.

 DZIEŃ ZIEMI

Dnia 21 kwietnia 2017 roku w Przedszkolu odbył się "Dzień Ziemi". Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na zielono. Tematem dnia był "Międzynarodowy Dzień Ziemi", dzieci podczas zajęć dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa zagrażają Ziemi ze strony człowieka oraz jak mogą pomóc naszej planecie, aby była "czysta" i przyjazna dla nas. Do zadań, które dzieci miały wykonać tego dnia należało:
- segregowanie śmieci (plastik, szkło, papier)
- zapamiętanie kolorów kontenerów wg ich przeznaczenia (żółty, niebieski, zielony)
- rozwiązywanie zagadek oraz mini quizu dot. Dbania o środowisko
- kolorowanie rysunku pt. "Nasza Planeta"
Zajęcia zaangażowały dzieci do samodzielnego myślenia oraz pozwoliły poznać zwyczaje obchodu "Dni Ziemi".


W POSZUKIWANIU WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA

Dnia 10.04.2017 w grupie "Słoneczka" odbyły się warsztaty wielkanocne pt „W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka", w których udział wzięli rodzice wraz z dziećmi uczęszczającymi do tej grupy. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego zaśpiewania powitanki „Wszyscy są, witam Was". Pod kierunkiem nauczycielek uczestnicy warsztatów wykonywali zadania związane z Wielkanocą. Były to między innymi: zagadki tematyczne, prezentacja wspólnego tańca przy muzyce dziecko – rodzic, udział w zabawie ruchowej pt „Wilk i zajączki”. Dzieci wraz z rodzicami wykonali z papierowych talerzyków według przedstawionego wzoru sylwetę zajączka. Maluchy na zakończenie wspólnych zabaw chętnie zaprezentowały piosenkę pt "Święta, święta, biją dzwony", a w nagrodę za aktywny udział w warsztatach otrzymały upominki od "Zajączka".


POWITANIE WIOSNY

Wszystkie przedszkolaki ze swoimi paniami zebrały się w jednej sali naszego przedszkola, aby wspólnie powitać wiosnę. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku. Rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały długo wyczekiwaną porę roku piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Głośnym graniem na grzechotkach i skandowaniem przedszkolaki przywoływały upragnioną wiosnę.
Po zabawie w sali dzieci z wszystkich grup wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem na spacer dookoła ogrodu przedszkolnego trzymając w rękach swoje kwiatki, które zrobiły parę dni wcześniej. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Głośnymi okrzykami oraz wesołą zabawą przedszkolaki wraz z paniami pożegnały zimę i powitały wiosnę.PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 27.02.2017r w dwóch grupach 3-latków / Motylki i Słoneczka / odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. W tym dniu dzieci odświętnie ubrane z dużym przejęciem zaprezentowały krótki program artystyczny. Były to piosenki, tańce, wierszyki poznane podczas pobytu w przedszkolu. Po występach przedszkolaki złożyły uroczyste przyrzeczenie w którym obiecały, że będą grzecznie się bawić i pilnie uczyć, aby pani, mamy i taty nigdy nie zasmucić. Po części artystycznej pani dyrektor dużą kolorową kredką dokonała uroczystego pasowania każdego malucha. Na pamiątkę tej uroczystości każde dziecko otrzymało dyplom i słodką niespodziankę.


PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI PT. ,,KRÓLEWNA ŚNIEŻKA"

Nasze dwie grupy trzylatków Słoneczka i Motylki odwiedzili aktorzy z przedstawieniem pt. „Królewna Śnieżka”. Dzięki kolorowej scenerii i barwnym strojom, aktorzy przenieśli maluszków w magiczny świat bajek. Dzieci mogły oglądać grę aktorską na żywo, jak również same brać w niej aktywny udział. Z chęcią pomagały Śnieżce sprzątać dom. Oprócz doskonałej zabawy, bajka była dla przedszkolaków lekcją nauki, że warto pomagać innym oraz przestrzegała przed łatwowiernością w stosunku do obcych.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.


WARSZTATY ,,WALENTYNKOWE NIESPODZIANKI"

Dnia 15 lutego w grupie "Słoneczek" odbyły się warsztaty z okazji walentynek pt. "Walentynkowe niespodzianki". Rodzice wspólnie z dziećmi chętnie i aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych przez nauczycielkę zabawach muzyczno-plastycznych.W miłej i serdecznej atmosferze uplywał uczestnikom czas.Końcowym efektem pierwszych w tej grupie warsztatów był wspólnie wykonany pingwinek, którego dzieci z ochotą zabrały do domu.


Jest karnawał.
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi , mali
zgromadzeni na tej sali.


W dniu 3 lutego 2017r w dwóch nowo powstałych grupach 3-latków odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Dzieci były przebrane za piękne, kolorowe postacie bajkowe. Wystrój sal oraz wesoła muzyka wprowadzała wszystkich w radosny nastrój. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, które przebiegały w miłej serdecznej atmosferze. Był też słodki poczęstunek - sok, ciasteczka, paluszki i cukierki. Pani fotograf wykonała pamiątkowe zdjęcia. Następny bal karnawałowy już za rok...