zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Klub Ekoludków - rok 2017/2018

PODSUMOWANIE ROKU I POŻEGNANIE KLUBOWICZÓW

Koniec roku szkolnego to czas podsumowania działalności Klubu Ekoludków. Dlatego też, dnia 19 czerwca dzieci spotkały się, aby przypomnieć działania ekologiczne w których brały udział w tym roku.
W pamięci dzieci najbardziej utkwiły zadania realizowane z programu Kubusiowi Przyjaciele Natury tj. Dzień Marchewki, Jak zrobić coś z niczego czyli segregacja śmieci. Każdy ekoludek zna kolory pojemników służące do segregacji śmieci, wie co do każdego należy wrzucić.
Podczas spotkania dzieci przypomniały wiadomości dotyczące ochrony środowiska i szacunku do otaczającej nas przyrody. Szczególnie te wiadomości potrzebne są dzieciom, które to opuszczają mury przedszkola i idą do szkoły. Dlatego też ekoludki z najstarszej grupy przedszkolnej otrzymały pamiątkowy dyplom oraz złożyły przysięgę, iż będą dbały o naszą „zieloną planetę”.


CZWARTE ZAJĘCIE W RAMACH PROGRAMU ,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"

„Jak zrobić coś z niczego – czyli recyklingowy zawrót głowy” to temat ostatniego zajęcia z programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, realizowanego przez przedszkolne ekoludki w kwietniu. W ramach zajęcia dzieci utrwalały wiadomości na temat konieczności segregowania odpadów. Poznały pojęcie recyklingu i jego znaczeniem dla ochrony naszego środowiska.
W trakcie różnych zabaw miały możliwość utrwalenia kolorów pojemników służących do segregacji. Rozpoznawały różne przedmioty, określały z jakiego materiału są wykonane i do czego służą. Następnie segregowały je do odpowiednich pojemników.
Na zakończenie zajęć zgodnie z tematem „jak zrobić coś z niczego….” wykonały ekoludka z butelek, pojemników po jogurcie, gazet i innych materiałów. Poprzez takie zajęcia pragniemy wyjaśnić dzieciom ważne pojęcie recyklingu, który polega na zbieraniu, segregowaniu śmieci, żeby odzyskać z nich surowce, z których powstają nowe rzeczy.


DZIEŃ MARCHEWKI

DZIEŃ MARCHEWKI na stałe zagościł w naszym ekoludkowym kalendarzu wydarzeń. Święto to przypada 4 kwietnia, ale ze względu na przerwę świąteczną obchodziliśmy je 5 kwietnia. Przedszkolaki, ubrane tego dnia na pomarańczowo, przywitały się powitanką - Będzie zdrowy każdy zuch, gdy marchewkę je za dwóch! U Kubusia dziarska mina, bo marchewkę co dzień wcina!
Podczas zajęć dzieci wymieniały swoje ulubione marchewkowe potrawy i liczyły marchewki. Układały mega marchewkę oraz smakowały ją bawiąc się w udawanie królików. Uczestnicy dowiedzieli się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtowały sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozpoznawały różne owoce i warzywa. Rozwijały umiejętność pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie. Na zakończenie każdy pokolorował marchewkę oraz wykonał ją z kolorowego papieru.
Dzień marchewki to jedno z zadań w ramach ogólnopolskiego programu Kubusiowi Przyjaciele Natury, który realizujemy w naszym Klubie.


22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca - Światowy Dzień Wody. To święto ustanowione przez ONZ ma przypominać o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone. Tradycją już jest, że w naszym przedszkolu obchodzimy ten dzień. Dzieci z Klubu Ekoludków tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. W ranku każdy wykonał dla siebie opaskę na głowę lub znaczek z symbolem kropli. Ekoludki obejrzały prezentację multimedialną pt. „Woda” ukazującą znaczenie wody w życiu człowieka, sposoby jej wykorzystania, a także zwracającą uwagę na zagrożenia dla środowiska z powodu jej braku. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych - rozwiązywały zagadki, dobierały obrazki z prawidłowymi zachowaniami. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest?. Każdy też wykonał dla siebie postać niebieskiej kropelki. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film „Niezwykła podróż kropelki”.


EKOWALENTYNKI 2018

VIII edycja ogólnopolskiej akcji zbiórki baterii EkoWalentynki 2018, tak jak w latach poprzednich cieszyła się dużym powodzeniem. W przedszkolnej szatni dzieci z Klubu Ekoludków i członkowie Stowarzyszenia ,,Przyjaciele Dzieci", ktore zasponsorowało lizaki zbierały do pojemników zużyte baterie. Już od wczesnych godzin porannych dzieci wraz z rodzicami przynosiły baterie i wymieniały je na kolorowe lizaki. Rekordziści za swoje baterie otrzymywali paczki lizaków. Podczas zbiórki rodzice często wypowiadali swoje pozytywne opinie o corocznej akcji. Stwierdzali, iż wspólnie z dziećmi zbierają baterie przez caly rok. Cieszy nas fakt, iż zaintersowanie akcją z roku na rok jest coraz większe.Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyniła sie do pokazania, jak ważna jest ochrona środowiska i codzienna troska o otaczajacy swiat, który służyć ma nam wszystkim.

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE W AKCJĘ EKOWALENTYNKI 2018PAMIĘTAMY O PTAKACH

Tegoroczna zima przebiega bardzo łagodnie, na razie tylko kilka dni było mroźnych i śnieżnych. Ale, że jest zima nasze przedszkolaki postanowiły pomóc ptakom, które już przyleciały do naszego przedszkolnego karmnika. Ptaki w tym okresie mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu.
W związku z tym dzieci nasypały ziarenek do karmnika, a następnie przez okno obserwowały czy ktoś tam przyleci. Na gałązkach drzew powiesiły także małe karmniki ze specjalnymi tłuszczowymi kulkami pełnymi ptasiego jedzenia. Wychodząc na spacer starają się dosypywać świeży pokarm do karmnika.
Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.


RUCH TO WAŻNA SPRAWA

W ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przedszkolaki zrealizowały następny scenariusz „Ruch to ważna sprawa – Kubuś dzieciom podpowiada”.
Celem zajęć było propagowanie wartościowego spędzania wolnego czasu poprzez wykorzystanie szerokiej gamy aktywności fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer, wybrana dyscyplina sportowa, gra zespołowa czy gimnastyka.
Na podstawie obrazków oraz ciekawostek opowiadanych przez nauczyciela, dzieci dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia.
Potrafiły także zaproponować, a następnie wykonać ćwiczenia gimnastyczne z przyrządami. Przyrządy do ćwiczeń wybierały z czarodziejskiego worka. Dużo radości sprawiło dzieciom wymienianie dyscyplin sportowych, a następnie naśladowanie tych czynności na podstawie obrazków. Na zakończenie zajęć wykonały ćwiczenia z „Książeczki przedszkolaka”.


DZIEŃ KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY

Dzień Kubusiowych Przyjaciół na stałe zagościł w naszych ekologicznych działaniach. Jest to jedno z zadań programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, które inauguruje jego realizację. Tego dnia dzieci zostały zapoznane z tematyką dbania o naszą planetę, aby jak najdłużej służyła ona ludziom. Oglądały różne ilustracje środowisk zanieczyszczonych i czystych, wypowiadały się jak należy dbać o naszą ziemię, co stałoby się, gdyby wyginęły zwierzęta i rośliny.
Segregowały obrazki, prawidłowe i negatywne zachowania ludzi w stosunku do naszej ziemi. Rozmawiały o zwierzętach chronionych, które zamieszkują nasze lasy, parki w oparciu o obrazki. Oglądały także obrazki roślin objętych ochroną. Bawiły się przy muzyce naśladując sposób poruszania się zwierząt.
Bohaterem programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest Kubuś Play, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy ich jak ją chronić. Dlatego też na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć degustacji czyli picia Kubusiowego soku, oraz pokolorowania postaci Kubusia.
SPRZĄTANIE JESIENNEGO PARKU

Kolejny rok działalności przedszkolnych Ekoludków rozpoczęliśmy od włączenia się w akcję „Sprzątania Świata”. Głównym celem naszych działań jest ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, promowanie nieśmiecenia.
Nasze działania odbywają się w formie zabawy i dlatego też dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawice i worki wybrały się na jesienny spacer do parku. Cieszyły się, że w ten sposób mogą zadbać o nasze najbliższe środowisko. W naszym parku nie znalazły dużo śmieci i stwierdziły, iż ludzie dbają o park, o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.